Tisíce lidí by se mohly uplatnit při zalesňování Krušných hor, plánují to resorty práce a zemědělství

Nezaměstnaní lidé v Ústeckém kraji by mohli najít novou práci při zalesňování Krušných hor. Plánuje to ministerstvo práce a sociálních věcí společně s resortem zemědělství. Při výsadbě stromů by se uplatnili hlavně těžce zaměstnatelní lidé, kteří marně na trhu hledají nové místo. Není to jediný krok, jímž chce resort práce podporovat zaměstnanost. S hledáním uplatnění by mělo lidem na úřadech práce pomáhat sedm set nových pracovníků.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krušnohorské rašeliniště Cínovecký hřbet před zahájením revitalizace

Krušnohorské rašeliniště Cínovecký hřbet před zahájením revitalizace | Foto: Daphne ČR - Institut aplikované ekologie

Na tom, že by se mohli nezaměstnaní uplatnit při zalesňování hor na severu Čech, se shodli ministr práce František Koníček s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem.

„S ministrem zemědělství teď řešíme možnost ještě v tomto roce využít některých programů, a to je znovuzalesnění Krušných hor," uvedl František Koníček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview byl ministr práce a sociálních věcí František Koníček

Ministerstvo zemědělství by podle něj mělo zajistit organizační a technickou stránku výsadby. „My na to můžeme zcela určitě navázat podporou nových pracovních míst, které tam dokážeme alokovat, v řádu tisíců lidí,“ popsal Koníček.

Ministerstvo zemědělství už jedná o zalesnění s podnikem Lesy ČR. „Společná strategie bude zpracována do konce srpna letošního roku,“ řekl mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík.

Lesníci by výpomoc uvítali. Podle dlouholetého lesníka na Jezeří Vítězslava Frouze je však potřeba, aby nové posily byly proškolené. Jak připomíná, zasadit stromek neznamená jen vykopat díru a dát do ní sazenici. Sám prý má s nekvalifikovanými a nezkušenými lidmi, které poslal úřad práce, špatné zkušenosti.

Koníček poznamenal, že i když není sázení úplně nekvalifikovaná práce, jako bývalý generální ředitel Lesů ČR ví, že to jde.

„Je to vynikající příležitost, jak zaměstnat několik tisícovek lidí, které by si řídily Lesy ČR při té realizaci samotného projektu,“ nastínil ministr.

V Ústeckém kraji je 11 procent nezaměstnaných. Na konci června evidovaly úřady práce na 62 tisíc lidí bez zaměstnání.

Krušné hory - Loučná | Foto: David Hertl

Třeba z Dubí u Teplic by se podle tamního starosty Petra Pípala mohly do těchto prací zapojit stovky lidí.

Ke konci loňského roku tam podle něj měli bez práce 532 lidí. „Průměr je u nás poměrně stabilní – kolem 13 procent nezaměstnanosti, v romské komunitě to přesahuje 90 procent,“ přiblížil Pípal strukturu nezaměstnaných.

Plán ministerstev podle něj není špatný nápad, a to nejen kvůli pracovním příležitostem. „Krušné hory stále ještě potřebují pomoci. Ta devastace z těch sedmdesátých, osmdesátých let ještě není úplně zahojená a pokud by taková věc přišla, tak si myslím, že to bude prospěšné nejenom pro Krušné Hory, ale i pro lidi žijící tady v Krušnohoří,“ dodal Pípal.

Nápad ministrů vítá i Vojtěch Kopecký z Hnutí Duha. Zároveň doufá, že by se do Krušných hor mohly opět vrátit listnaté stromy.

Nová místa by podle MPSV mohly nabídnout i České dráhy. „Takový program neodmítáme, musel by však zohlednit, že České dráhy jsou akciovou společností, že jsou vystaveny tlaku na snižování svých nákladů,“ uvedl mluvčí drah Petr Šťáhlavský, podle nějž by firma musela od státu na nové zaměstnance dostat peníze.

Pomoci s hledáním práce má dalších 700 lidí

Na úřady práce po celé České republice by také mělo přijít 700 nových lidí, kteří pomohou nezaměstnaným s hledáním práce. Ministerstvo práce a sociálních věcí chce v nejbližší době požádat vládu o peníze na platy a vybavení.

Podle generální ředitelky Úřadu práce Marie Bílkové jsou další odborníci potřeba. „Chybí nám nejenom pro práci s nezaměstnanými, ale i pro komunikaci se zaměstnavateli, se samosprávami, se vzdělávačkami a dalšími účastníky na trhu práce. Jestliže nebudeme mít lidi, kteří budou v terénu, volná pracovní místa k nám sama nepřijdou,“ říká.

V Odrách na Novojičínsku získalo díky evropskému grantu práci 13 sociálně slabých

Číst článek

Noví zaměstnanci by měli nastoupit ve dvou etapách – letos v září a v lednu příštího roku. V první fázi tak bude potřeba 60 milionů korun, v druhé 320 milionů.

„V první etapě od 1. září 319 lidí, a v té druhé potom 381, počínaje prvním lednem roku 2014. To musí znát dobře region, protože ani jeden z pracovníků nebude ani na krajském, ani generálním ředitelství. Všichni budou rozptýleni do kontaktních pracovišť, kterých je 507,“ upřesnil Koníček.

Úřady práce se od loňska věnují nejen problematice zaměstnanosti, ale vyplácejí i dávky. Původní agendu tak podle ministra nestíhají.

Gabriela Hauptvogelová, Petra Benešová, Simona Bartošová, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme