Tisíce lidí demonstrovaly v Jablunkově za stavbu obchvatu

Dvě tisícovky lidí ve středu zablokovaly v Jablunkově na Frýdeckomístecku silnici, která spojuje Polsko se Slovenskem. Demonstranti protestovali proti oddalování stavby obchvatu. Původně měla začít ještě letos. Vše ale zbrzdil Státní fond dopravní infrastruktury, který zatím Ředitelství silnic a dálnic nepovolil vypsat výběrové řízení na dodavatele. V okolí Jablunkova se vytvořily několik kilometrů dlouhé kolony.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náměstí v Jablunkově | Foto: www.jablunkov.cz

Stavitel obchvatu Jablunkova může být znám už v lednu příštího roku. Při blokádě rychlostní komunikace E75 to řekla šéfka ostravské správy Ředitelství silnic a dálnic Alena Morysová.

V dubnu Státní fond dopravní infrastruktury nedal Ředitelství silnic a dálnic souhlas s vypsáním výběrového řízení na stavitele - podle něj by mohly v následujících letech na stavbu chybět peníze. Alena Morysová upřesnila, že nové podmínky její úřad předloží v září:

"Běžně u těchto staveb tohoto rozsahu navrhujeme lhůtu výstavby tříletou a zhotovitel je placen podle toho, v jakém rozsahu práce provádí. Tady bude navrženo rozvolnění řádově na pět let s tím, že bude mít zhotovitel možnost práce urychlit, ale finance mu budou poskytovány splátkovým systémem, řádově jednou za kvartál v předem dohodnutém rozsahu."

Místní se průjezdu města raději vyhnuli. Ve frontách většinou trpělivě čekaly jen kamiony. Stejně jako polský řidič, který protest lidí chápal. "Jde ale o to, že zde stojí nevinní řidiči, Na druhou stranu je to dobré - obchvat musí být. U nás v Polsku také musíme jezdit po podobných cestách a také bojujeme za lepší," řekl Českému rozhlasu.

Silvie Mikulcová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme