Tisíce lidí jsou na jihu Moravy bez proudu. Sněžit bude dál

Silnice v Jihomoravském kraji namrzají a některé úseky jsou nesjízdné. Vlaky i nadále nabírají zpoždění. Ke špatné dopravě se kvůli extrémním výkyvům počasí přidávají také výpadky proudu. Na Jižní Moravě jsou už bez elektřiny tisíce lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vytrvalé a husté sněžení zasáhlo 8. ledna Zlín. Magistrát města vyhlásil kalamitní stav. | Zdroj: ČTK

Bez elektřiny se ocitly například domácnosti na Židlochovicku, Hustopečsku, Znojemsku, Kyjevsku i Brněnsku. Proud vypadává, protože jsou zpřetrhané vodiče kvůli námraze.

Podle pracovníků společnosti E.ON se nedá přesně určit, kdy se situace zlepší. Sotva totiž opraví jeden vodič na jiném místě se poškodí jiný, takže všichni pracovníci jsou v terénu.

Pro jih Moravy jsou výpadky proudu v důsledku mrazu velmi výjimečné. O kalamitní stav, jako tomu bylo například při vichřici, se ale zatím nejedná.

Aktuální informace o dopravní situaci sledujte na speciální stránce našeho webu.

Sněhová nadílka ale trápí i zbytek republiky. Sníh v sobotu působil největší problémy v Královéhradeckém kraji. Na Královéhradecku, Rychnovsku a Náchodsku proto vyhlásili kalamitní stav. Uzavřeno je tam asi dvacet úseků silnic. Kalamitu už v pátek vyhlásil také ve Zlínský kraj.

Od pondělka začne mrznout

Na mnoha místech přitom stále sněží. Pokud bude sněžit stejným tempem jako dosud, mohlo by přibýt do nedělního rána nových třicet centimetrů sněhu. Další špatnou zprávou je, že na jižní Moravě vystřídala sněžení ledovka a některé silnice jsou už nesjízdné. Varování se vztahuje i na Slezsko a východní Čechy.

"Současná situace by měla trvat zhruba do pondělí do rána. Během noci na pondělí by měly postupně srážky ustávat nebo slábnout," říká meteorolog Miloš Dvořák.

Během pondělí se začne ochlazovat a postupně během týdne také částečně ubývat oblačnosti. "Pak by místy mohly teploty dosahovat až mínus patnácti stupňů. V průměru se budou pohybovat od mínus pěti do mínus devíti stupňů," upřesňuje Dvořák.

Jana Petrová, Gabriela Grmolcová, Jakub Šídlo, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme