Tisíce lidí opět protestovaly před ministerstvem vnitra

Před sídlem ministerstva vnitra na pražské Letné se odpoledne sešli příznivci techna a jejich sympatizanti. Protestovali proti postupu policistů vůči účastníkům technoparty v Mlýnci na Tachovsku. Policejní zásah, který si vyžádal desítky zraněných na obou stranách, kritizovalo už v neděli odpoledne v centru Prahy na pět tisíc lidí. Prezident Václav Klaus zákrok označil za hrubou chybu a žádá vysvětlení. Ministerstvo vnitra a policie trvají na tom, že zákrok na Tachovsku byl v pořádku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Před ministerstvem se sešly tisíce lidí | Foto: Josef Šmejkal

Zhruba dva až tři tisíce lidí demonstrovalo před ministerstvem vnitra v Praze na Letné. Mnozí odpůrci policejní akce na technoparty totiž viní z odpovědnosti za podle nich zbytečný a brutální zákrok premiéra Jiřího Paroubka a ministra vnitra Františka Bublana. Protest sledovali policisté v uniformě i v civilu. Stejně jako v neděli i tentokrát nechali happeningu před úřadem volný průběh. Lidé se zhruba před půl šestou odpoledne v klidu rozešli. Další protest je plánován na středu.

Demonstranty pozdravil i bývalý prezident a někdejší disident Václav Havel. Také on odsoudil brutalitu.

Prezident republiky žádá vysvětlení

Z informací z nejrůznějších zdrojů, včetně informací od přímých účastníků Technoparty, dospěl prezident republiky k závěru, že sobotní policejní zásah proti účastníkům západočeské Technoparty byl hrubou chybou. Ti, kteří zásah schválili, nesou plnou odpovědnost za poškození důvěry v policii a za vyvolání další roztržky v naší zemi. Je třeba zjistit i to, zda některé politické kroky před policejním zásahem i při něm nešly za rámec ústavnosti. Starost o ústavnost, zvláště jde-li o problematické využití represivních složek státní moci, patří k základním povinnostem prezidenta republiky. Proto bude prezident vyšetřování případu nadále sledovat a od vlády bude požadovat vysvětlení, proč k této formě policejního zásahu došlo.

ODS: Za raněné nese odpovědnost policie, ministr vnitra i premiér

Policejní zásah proti účastníkům víkendové technoparty Czech Tek na Tachovsku se dostává stále více i do popředí zájmu politiků. Podle ODS policie naprosto selhala jak při samotné akci, tak při prevenci a monitorování. Plnou politickou odpovědnost za to přisuzuje nejsilnější opoziční strana premiéru Jiřímu Paroubkovi a za sérii hrubých pochybení policie žádá demisi ministra vnitra Františka Bublana.

zásah policie na technoparty | Foto: David Němec

Jak potvrdil šéf ODS Mirek Topolánek, jejich poslanci chtějí v této věci Bublana také interpelovat ve sněmovně. Policisté podle něj měli technoparty monitorovat a ty, kteří porušovali zákony, zatknout nebo pokutovat. "Stovka zraněných osob padá plně na hlavu vedení policie, ministra vnitra Bublana a premiéra Paroubka, který k tvrdému postupu vyzýval," uvedl Topolánek. "Obáváme se, že šlo o politicky motivovaný zásah," dodal. Soudí také, že přístup premiéra a policejních šéfů je důkazem další ztráty výdobytků svobody, které společnost získala po listopadu 1989.

František Bublan rezignovat nehodlá

Ministr vnitra František Bublan neuvažuje o tom, že by rezignoval na svou funkci v souvislosti se zásahem policie proti technoparty. Šéf resortu je přesvědčen, že postup policie byl správný. Vinu za střet policistů s účastníky připisuje organizátorům CzechTeku. Podle Bublana totiž od počátku nekomunikovali s policií, tajili místo konání akce, konspirovali, a tím u policie vyvolávali obavy. Organizátoři s výrokem ministra Bublana nesouhlasí. Řekl nám to jeden z organizátorů protestních demonstrací David Čermák: "Pan Šroub, který měl pozemek pronajatý, opravdu nedal policii dopředu vědět, kde se bude tato akce konat, protože čekal jisté problémy, Každopádně pozemek byl legální. Informace o tom, že organizátoři, respektive pan Šroub, nekomunikovali s policií, není pravdivá. Policisté nekomunikovali s organizátory. Jediný, kdo komunikoval, to byla tisková mluvčí, a to pouze s novináři" .

Premiéru Jiřímu Paroubkovi je líto, že zásah policie si vyžádal zranění účastníků technoparty a policistů. Přiměřenost teď musí posoudit Inspekce ministra vnitra. Zatím sedm účastníků víkendové technoparty CzechTek bylo obviněno z trestných činů.

Milan Kopp, Pavel Otto, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme