Tisíce lidí se loučí s Václavem Havlem ve Vladislavském sále

Rakev s ostatky Václava Havla na jeho poslední cestě na Pražský hrad doprovodily tisíce lidí. Od jedné hodiny odpoledne je rakev vystavena ve Vladislavském sále, kam se mohou lidé přijít s Václavem Havlem rozloučit až do zítřejšího večera.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rakev s ostatky Václava Havla

Rakev s ostatky Václava Havla | Zdroj: Reuters

Do Vladislavského sálu Pražského hradu se už přišlo s Václavem Havlem rozloučit zhruba 2,5 tisíce lidí. Rakev na katafalku je pokryta státní vlajkou, čestnou stráž drží čtyři členové armády a hradní stráže.

Přímo na katafalku leží věnce od rodiny bývalého prezidenta, stejně jako od nejvyšších ústavních činitelů České republiky. Na místě jsou i věnce ze zahraničí, dokonce i od, jak se na jednom píše, svobodných Kubánců.

Řada lidí nosí květiny, uklánějí se a zapalují svíčky. Přesně za 8 dní to bude 22 let, co byl právě ve Vladislavském sále Pražského hradu Václav Havel zvolen prvním polistopadovým prezidentem.

Dnes zároveň začal první ze tří dnů státního smutku. Úřady vyvěsily na půl žerdi černou vlajku, provoz omezila kasina, divadla po celé zemi zrušila nebo přesunula svá představení. Na pietních místech také stále přibývají svíčky a květiny.

Jedním z nejnavštěvovanějších je jezdecká socha na Václavském náměstí. Na podstavci sochy jsou stále tisíce svíček a lidé celý den nosí další a další. Stejně to vypadá i u památníku 17. listopadu na Národní třídě nebo u kostela sv. Anny. Po celé Praze se také objevil v posledních hodinách plakát – fotografie Tomkiho Němce s Havlem, který odchází do dáli a mizí.

Květa Moravcová, Petr Kořínek, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme