Tisíce odborářů podpořily vládní návrh zákoníku práce

Tisíce odborářů dnes přijely do Prahy demonstrovat na podporu nového zákoníku práce. Protestovaly proti návrhům na změny, které chtějí do vládou předloženého zákoníku prosadit zaměstnavatelé s pravicové strany a které by podle odborů oslabily práva zaměstnanců. Ve hře je například návrat k nekonečnému řetězení pracovních smluv na dobu určitou nebo výpověď bez udání důvodu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

demonstrace odborářů v Praze

demonstrace odborářů v Praze | Zdroj: ČTK

Pochod odborářů se vydal z Letné krátce po 11. hodině. V tom okamžiku ale nebyly zaparkovány zdaleka všechny autobusy, kapacita pláně totiž pomalu přestávala stačit. Doprava v okolí kolabovala.

Demonstranti se z Letné přesunuli na Palachovo náměstí, kde se od 12:00 konala hlavní část protestu. Akce se podle odhadu reportéra Radiožurnálu účastnilo víc než odboráři očekávaných 25.000 lidí.

"Potvrdily se naše informace, že účast bude vysoká, a je to doklad toho, že lidé chtějí bránit a brání zákoník práce a že jsou odhodláni prosadit takový zákoník, který pro ně bude přínosem," prohlásil ředseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch.

V záplavě odborářských vlajek se objevily stovky transparentů, například s nápisy Nevolnictví bylo zrušeno roku 1781 nebo Nedali jste, neberte. Z davu se ozýval hlasitý pískot, mnozí odboráři si na pomoc vzali na způsob fotbalových fanoušků trumpety.

K vidění byly modrobílé vlajky odborového svazu Kovo, bleděmodré standarty Odborového sdružení železničářů, s černozelenými barvami přijeli například horníci z Karvinska. K úřadu vlády přinesli protestující rakev, která symbolizovala, co se stane se zaměstnanci, pokud nový zákoník práce neprojde.

Mítinku se zúčastnili i představitelé vládní ČSSD, například europoslanec Richard Falbr, předseda sněmovny Lubomír Zaorálek nebo ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach, Ten uvítal, že odboráři tímto způsobem podpořili názor sociální demokracie. "Odboráři jsou nezávislá organizace a hájí zájmy svých členů a těch, které zastupují, to je zaměstnanců, takže jednou to může být pro, jednou proti," řekl Škromach.

Představitelé obou nejsilnějších centrál - Českomoravské konfederace i Asociace samostatných odborů - protestujícím slíbili, že zákoník uhájí. Norma, se kterou nesouhlasí menší koaliční strany a opoziční ODS, schválila vláda a v prvním čtení i sněmovna. Jeho současné znění je podle odborářů vyvážené, ačkoli i pro ně jde jen o kompromis.

Představitelé lidovců, unionistů i ODS ale dali už dříve najevo, že chtějí text upravit. Odbory jsou proti. Zejména jim vadí snahy omezit jejich pravomoci. "Prostě chtějí udělat z odborů bezvýznamnou instituci, která by nemohla sloužit svým členům, a takový stav nemůžeme připustit," řekl Štěch. Odboráři zformulovali otevřený dopis, ve kterém politikům připomínají, že jsou také zaměstnanci, a to všech Čechů.

Podle Hospodářské komory je ale demonstrace odborů jen prázdné gesto a demonstrace síly ve chvíli, kdy se už KSČM stejně s ČSSD dohodly na tom, že návrh prosadí. Podnikatelé dnes chtěli proti zákoníku stávkovat, ale nakonec se jejich akce neuskutečnila.

Dušan Valenta, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme