Tisíce stran záznamů politických projevů. Nejdéle sloužící stenograf se zapíše do knihy rekordů

Už 65 let poslouchá vše, co se ve sněmovně odehraje. Jiří Novák to má v popisu práce - jako stenograf zaznamenává projevy poslanců i okolní dění v dolní komoře. Za své služby se 90letý muž dočkal i ocenění. Jako nejdéle sloužící parlamentní stenograf na světě se zapíše do Guinnessovy knihy rekordů.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stenograf Jiří Novák v Poslanecké sněmovně

Stenograf Jiří Novák v Poslanecké sněmovně | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Dubnovou schůzi sněmovny začal její předseda Jan Hamáček z ČSSD netradičně: „U příležitosti životního jubilea bych rád co nejsrdečněji poblahopřál komornímu stenografovi, panu doktorovi Jiřímu Novákovi k jeho 90. narozeninám."

Při potlesku poslanci všech politických stran vstávali z lavic. Díky Jiřímu Novákovi jsou v archivu tisíce stran projevů zákonodárců. A budou přibývat další.

Přehrát

00:00 / 00:00

Stenograf Jiří Novák už 65 let poslouchá vše, co se ve sněmovně odehraje. Teď dostal certifikát o zápisu do Guinessovy knihy rekordů

Jak říká sám stenograf, technický pokrok těsnopis neohrozí. Zvukový ani obrazový záznam z jednání podle něj často nepostihne všechno potřebné, třeba reakce z poslaneckých lavic nebo jiných míst ve sněmovně.

„Občas se vyskytne taky, dokonce mně se to několikrát vyskytlo, že se například na galerii hostů objeví nějaký plakát nebo něco takového, jako stanovisko návštěvníků, hostů, co se projednává a říká u řečnického pultu," popisuje Novák.

Stenograf Jiří Novák (vpravo) převzal 25. května v Praze z rukou Luboše Rafaje (uprostřed) a Miroslava Marka (vlevo) z Agentury Dobrý den z Pelhřimova certifikát o vytvoření českého rekordu Nejstarší a nejdéle aktivní stenograf na světě, který je zapsaný v České knize rekordů. | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Ten se k těsnopisu dostal jako učitel grafických předmětů na pražské obchodní škole. Protože stenografů bylo vždycky málo, získal místo ve sněmovně v 52. roce relativně snadno.

Náplň práce se podle Nováka za uplynulá desetiletí moc nezměnila. Jedna věc ale rekordmana mezi stenografy trápí: „Poslancům je trochu hůř rozumět. To je věc, která je obecná. Já jsem povoláním totiž hlavně středoškolský kantor. Kvalita řečnění, to se značně zhoršuje pro artikulační nevyvinutost. Lidé prostě nedokážou artikulovat a to je pro těsnopis špatné. Jakmile nerozumíte tomu, co řečník říká, je celý těsnopis na nic. Bohužel i zvuková záznamová technika."

Obecně si ale Novák práci ve sněmovně pochvaluje. K dolní komoře má ostatně i rodinnou vazbu. Jeho dědeček byl František Staněk, ve 30. letech minulého století předseda Národního shromáždění ČSR.

Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme