Tisíce studentů cinkaly klíči před Úřadem vlády, ministra Dobeše se nedočkaly

S hesly ‚Svobodu nedáme‘ a ‚Dobeše do koše‘ přišlo před Úřad vlády demonstrovat na 10 tisíc studentů. Další tisíce vyjádřily nesouhlas s chystanou reformou vysokých škol také v Hradci Králové, Českých Budějovicích a v Ostravě. Nejen studenti, ale i akademici se shodují v názoru, že reforma je sice potřeba, ale se zcela jinými parametry.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace studentů v Praze | Foto: Radim Beznoska

Studentský protest začal dopoledne na pražském Palachově náměstí uměleckým happeningem.

Na improvizovaném jevišti zněla hudba, básně Allena Ginsberga i základní teze protestu. Herci pak v grotesce s názvem žranice předvedli, jak vnímají pracovitost ministerstva školství.

Po desáté dopoledne už bylo náměstí Jana Palacha plné studentů. Většina z nich měla na klopě placku s nápisem: „Stydím se za nejlepšího ministra školství“. A nad hlavami měli mnoho transparentů s různými hesly: „Titul není zboží“ či „Záleží na schopnostech, nikoli na majetku rodičů“.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Jana Hergeta ze studentského protestu v Praze v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

Ke shromáždění pak promluvil třeba prorektor Univerzity Karlovy Stanislav Štech:

„Místo vytváření podmínek ke svobodnému bádání a výuce nezatížené politickými a ekonomickými ohledy nám nabízejí univerzitu jako firmu. To chceme?“

Studenti se pak vydali na cestu směrem k Úřadu vlády. Podle odhadů šlo v průvodu až deset tisíc lidí. „Nejvíce se nám asi nelíbí, že přijdeme o nezávislost, kterou teď máme,“ řekla jedna z účastnic protestu.

V ulicích českých měst vrcholí studentský Týden neklidu

Číst článek

Za doprovodu policie dorazil pochod až před Strakovu akademii. Cinkotem klíčů a výkřiky „Vylezte!“ nebo „Už jsme tady!“ vyzývali nespokojení studenti zástupce vlády, aby s nimi někdo promluvil.

Premiéra Petra Nečase nebo ministra školství Josefa Dobeše se ale nedočkali. Nečas to vysvětlil tím, že byli členové kabinetu v práci. „Kdyby nejednala Vláda České republiky, tak by řada z nás měla možnost tam odejít, ale není možné přerušit jednání vlády, protože se koná nějaká demonstrace,“ poznamenal.

Studenti proto Dobešovi poslali alespoň symbolicky několik vzkazů. „Je to srab,“ řekla jedna z účastnic protestu s tím, že by to ministrovi klidně řekla do očí. Stejný výrok pronesl i další student.

Krátce před polednem se pak shromáždění rozešlo a účastníci si slíbili, že pokud se nic nezmění, přijdou zas.

Vláda plánuje debatu s rektory i studenty o změnách vysokého školství

Číst článek

Jan Herget, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme