Tisíciletá voda na severu Čech, zemřeli čtyři lidé

Ničivé povodně si na severu Čech vzaly čtyři lidské životy a vyhnaly z domovů víc než dva tisíce lidí. Záchranáři navíc varují, že v noci přijde na Liberecko druhá povodňová vlna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Chrastavě na Liberecku se voda valí ulicemi | Zdroj: ČTK

V Raspenavě utonul muž přímo ve svém domě, další se utopili v Dětřichově a v Lindavě na Českolipsku. Přibývá také pohřešovaných. Policie pátrá po dvou ženách a jednom muži, kteří se ztratili na Frýdlantsku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Libereckém kraji sleduje reportérka Radiožurnálu Lenka Šumová

Ulice Chrastavy, Frýdlantu nebo Raspenavy zůstávají pod vodou. Podmáčené domy navíc hrozí zřícením. V Chrastavě už jeden objekt spadl. Velká voda sem dopoledne přišla velmi rychle, centrum města bylo zatopené za deset minut.

Frýdlant zatopilo metr a půl vody během hodiny. Povodeň navíc přišla dvakrát. Po vodě z rozvodněného potoka ještě přišla voda z polí. Místní mluví o tisícileté vodě.

Hasiči teď evakuují obyvatele Kunratic u Cvikova na Českolipsku, kde hrozí protržení hráze rybníka. Ohroženi jsou i obyvatelé nedaleké Lindavy, i tam obec zvažuje evakuaci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Saša Vondra hovoří o práci armády a řešení krizové situace.mp3

Podle hasičů je situace vážná také v oblasti nedalekých Mařenic a Mařeniček, kde jsou cesty zaplavené vodou a není možné poskytnout obyvatelům okamžitou pomoc běžnou technikou.

Situace je vážná i v Ústeckém kraji, kde přívaly vody sužují především Děčínsko. V oblasti je zaplaveno asi pět set domů a řada vesnic je zcela odříznutých od světa.

V Děčíně velká voda zaplavila zimní stadion, zaplavené jsou části Varnsdorfu, Rumburka, České Kamenice a minimálně deset vesnic, zejména na řece Kamenici. "Obec Hřensko je celá evakuovaná, situace je tam hodně dramatická,“ řekl Radiožurnálu primátor Děčína Vladislav Raška.

Nasazení armády

Situace se v této části Ústeckého kraje zhoršuje. Hejtmanka tam večer vyhlásila stav nebezpečí. Ten už od odpoledne platí také v Libereckém kraji. V postižených oblastech zasahuje armáda, na pomoc přijeli i hasiči z okolních regionů a z Německa.

Na Ústecku se silnice změnily v řeky | Foto: ČTK

Kvůli přerušeným dodávkám proudu vyhlásila energetická společnost ČEZ na Liberecku a na Ústecku kalamitní stav v okresech Liberec, Česká Lípa a Děčín.

Přehrát

00:00 / 00:00

Starosta Slatiňan Ivan Jeník

Bez elektřiny je více než dva tisíce odběrných míst. Pracovníci ČEZu se snaží poruchy opravovat, práci jim ale komplikuje déšť, voda i větve a stromy, které spadly na elektrické vedení.

Záchranáři varují před jízdami do postižených oblastí. Silnice pokud nejsou pod vodou, mohou být podemleté. Nepotvrdily se informace o rabování v Chrastavě. Policisté ale budou v noci hlídat hlavně zatopená obchodní centra ale také soukromé domy. V ulicích by měly být posílené hlídky hlavně tam, kde nejde elektřina.

Sesuv půdy u Smědavy

Prudký déšť v Jizerských horách způsobil masivní sesuv půdy. Na severním úbočí Smědavské hory sjela lavina zeminy zhruba tři sta metrů. Strhla staleté stromy a několikatunové balvany.

„Během sesuvu masa zeminy dvakrát překročila silnici mezi Smědavou a Bílým potokem. Komunikace byla proto uzavřena a je po ní umožněn provoz pouze vozidlům policie, hasičů a zdravotníků," potvrdil mluvčí horské služby Radek Zeman.

Uzavřená silnice je v současné době jednou z mála cest, kterou se do Frýdlantského výběžku mohou dostat vozidla integrovaného záchranného systému.

Problémy na Chrudimsku

Přívalové deště způsobují komplikace i ve východních Čechách. V Pardubickém kraji postihly lokální záplavy hlavně Chrudimsko. Hasiči tam museli evakuovat dva dětské tábory, 110 dětí už je v pořádku doma.

Na Chrudimsku zasahují hasiči | Foto: ČTK

Ve Slatiňanech je zatopena asi polovina obce. Hejtman Pardubického kraje tu dokonce povolil bagrem zničit silnici vedoucí ze Slatiňan do obce Vlčkov, odkud voda do města přitéká. Umělé koryto má vodu odvézt mimo město. Voda se ale městem stále valí a navíc znovu prší.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Slatiňanech a Dřenicích byla i reportérka Drahomíra Bačkorová

Dramatická situace je také v nedalekých Dřenicích, řeka Bylanka tam zaplavila část obce a hasiči museli evakuovat rodinu, která byla zavřená v prvním patře i s neklidným psem.

Po půlnoci déšť zeslábne

Vydatné pršet má na severu Čech zhruba do půlnoci, ve druhé polovině noci a v neděli se posunou směrem k východu a budou slábnout.

Přehrát

00:00 / 00:00

Meteorolog Pavel Borovička

„Srážkové úhrny už nebudou tak intenzivní, nicméně stále budou dost vydatné, takže ojediněle může spadnout sedmdesáti milimetrů srážek. Není to vyloučeno zejména v první polovině noci. Ve druhé polovině noci už by měly srážky ustávat,“ upozornil meteorolog Pavel Borovička.

Během noci by se situace mohla zhoršit na Českomoravské vrchovině. „Například na toku Oslava v Dolních Borech by měly srážky v průběhu noci zesilovat. Hladiny řek by tam ale neměly stoupnout tak, jako na severu Čech,“ řekl Borovička.

Igor Maňour, Lenka Šumová, Radek Pavlovič, Lukáš Vincourek, Aneta Vojtěchová, Kateřina Schmiedová, Drahomíra Bačkorová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme