Tisk maturitních testů doprovázejí přísná bezpečnostní opatření

Zvenku vypadá tiskárna jako menší továrna. Těžko byste hádali, že zrovna tady platí velká bezpečnostní opatření a že zrovna tady se tisknou maturitní otázky. Radiožurnál měl exkluzivní možnost výrobu testů vidět.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tiskárna | Foto: Jan Rosenauer

Abyste se do tiskárny skutečně "dostali", nezapomeňte si pustit audio.

Přísně střeženou budovou provázeli reportérku Českého rozhlasu Kláru Bílou kromě vedoucí tiskárny i ředitel CERMATU Pavel Zelený a jeho mluvčí Petr Habáň.

Protože jde v jejich doprovodu, nemusí se na vrátnici podepisovat do návštěvní knihy. Jako by tam tedy nebyla... Bezpečnostním rámem už však projít musí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportérka ČRo Klára Bílá se dostala do střežené tiskárny maturitních testů

Ochranka jí ještě pomůže do reflexní vesty pro návštěvy, bere jí tašku i kabát. U sebe může mít pouze diktafon.

Pět zaměstnanců malé tiskárny, kteří se starají o správné vytištění maturitních testů, jsou pod přísným dohledem téměř třiceti kamer, u sebe nesmí mít nic kromě léků, nebo svačiny. Radiožurnál měl první a poslední možnost zprostředkovat zdejší bezpečnost.

„Tohle je tiskárna, ve které probíhá výroba zkušební dokumentace pro maturanty,“ provádí ředitelka Pavlína Kottová.

„Je to děláno na černobílých strojích a jeden je barevný. Na něm se tisknou barevné testy pro zeměpis a dějiny umění."

Pod dohledem kamer

Pracovníci musejí udržet stroj v provozu, což neznamená ho jen naládovat papírem. Musejí neustále kontrolovat funkčnost stroje, vyndat záseky.

"Dokumenty mají čárové kódy a podle nich se řídí kompletace a balení přímo na učebny pro žáky,“ doplňuje ředitelka Kottová.

Tiskaři testy vidí ve chvíli, kdy se zaseknou na balicí lince a nezabalí se, přiznává ředitelka tiskárny. "To holt musí vzít do ruky, vyndat zaseklý papír. Jinak to prostě nejde," popisuje Kottová.

Testy státní maturity zapečetěné v modrých krabicích | Foto: Tomáš Adamec

V celé tiskárně jsou kamery. U strojů jich je podle odhadu Pavlíny Kottové kolem třiceti.

Zaměstnanci musí nosit pracovní oděv bez kapes, procházejí bezpečnostním rámem, mohou si přinést pouze léky a svačinu. Z budovy během osmihodinové směny nesmějí odejít. Všichni jsou srozuměni s tím, že je při práci snímají kamery.

V případě, že by se jakýmkoli způsobem pokusili zveřejnit zadání maturitních otázek, budou muset zaplatit až padesátimilionovou pokutu. Také museli odpovědět, zda nemají v příbuzenstvu někoho v maturitním ročníku. "Přijde mi to v pořádku," říká jeden ze zaměstnanců.

"Tady se to kompletuje, kolega k tomu přikládá nějaké příbalové materiály a pak balíčky naskládá do té bedny,“ dostáváme se do skladu vytištěné dokumentace.

„Odveze se do externího skladu. Tam už jsou tříděny po jednotlivých okresech,“ končí prohlídku ředitelka tiskárny. „To je z výroby zhruba všechno.“

Kateřina Křenová, Lucie Maňourová, Klára Bílá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme