Tisk píše o Řepkově aféře a stranických preferencích

Dnešní noviny se vracejí k nejnovější fotbalové aféře, kdy kapitán týmu Sparta Praha Tomáš Řepka neunesl své vyloučení a napadl kameramana České televize. Za to má zaplatit pokutu 150 tisíc korun. Dalším společným tématem je debata o kandidátech na českého prezidenta a také to, že podle agentury STEM předstihli sociální demokraté po pěti letech v žebříčku popularity Občanskou demokratickou stranu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Marián Vojtek

Tématu se na titulní straně věnuje deník Právo. Podle autorů průzkumu, které list cituje, není tento vývoj překvapivý, sblížení pozic obou stran bylo patrné už před prázdninami. Na změně preferencí ve prospěch sociální demokracie se zřejmě podepsala reforma veřejných financí. Kdyby se nyní konaly volby do Poslanecké sněmovny, karty by se oproti současnému stavu obrátily a levice by obsadila 101 křesel.

Největší prodejce elektřiny v Česku, společnost ČEZ, už má hotové ceníky na příští rok a měla by je zveřejnit tento týden, informují Hospodářské noviny a dodávají, že elektřina od ledna 2008 zdraží domácnostem asi o deset a firmám o patnáct procent. Podle listu se už vyjasnily hlavní vlivy na zákaznickou cenu proudu. Mluvčí ČEZu Ladislav Kříž uvedl, že firma vyšla z cen, za jaké se v srpnu obchodovala elektřina na nové energetické burze.

Konečné ceny elektřiny pro zákazníky ovlivňují také poplatky určené Energetickým regulačním úřadem, a ty budou podle místopředsedy úřadu Blahoslava Němečka "nepatrně vyšší než letos". Dalším procentem se do zákaznické ceny energie promítne nová ekologická daň. Hospodářské noviny doplňují, že ačkoli lednové zdražení proudu nevybočí z trendu minulých let, bude celkový skok spotřebitele energie více bolet: podraží totiž i plyn a teplo.

Mladá fronta Dnes píše o novém návrhu policie, který by měl usnadnit situaci řidičům, kteří havarují. Policie podle listu navrhuje, aby řidiči nemuseli hlídku volat k nehodám, kde jsou jen finanční škody. Stačilo by, aby viník nehody poškozenému slíbil, že škodu uhradí.

Nehrozila by jim pak pokuta ani trestné body. Policistům by se uvolnily ruce pro vyšetřování složitějších havárií a řidiči by ušetřili čas, který by jinak strávili čekáním na jejich příjezd.

Hranice škody, při níž není nutné k nehodě volat policii, je nyní 50 tisíc korun. Vzhledem k tomu, že náhradní díly na automobily jsou velmi drahé, uvažuje se podle Mladé fronty Dnes o zvýšení této hranice na 100 tisíc, nebo i více.

Ministerstvo dopravy prý není proti, důležitá je ovšem dohoda s pojišťovnami, které se do změn nehrnou. Podle mluvčího České pojišťovny by nová praxe přinesla více práce a vedla by také k většímu počtu pojistných podvodů.

Ministerstvo životního prostředí trvá na tom, aby zřejmě od ledna 2010 byla zavedena záloha na plastové lahve. Lidové noviny upozorňují, že v Německu se zhruba po čtyřech letech od zavedení tohoto systému začíná mluvit o jeho nefunkčnosti.

Zálohování plastových lahví podle deníku vzbuzuje nevoli i u domácích výrobců nealkoholických nápojů. Je to podle nich cesta zpět, Češi prý recyklují 54 procent obalů, což je řadí na druhé místo v Evropě.

Daniel Vondrouš z Ministerstva životního prostředí ale oponuje, že zhruba 30 tisíc tun PET lahví stále končí na skládkách nebo ve spalovnách. Cílem plánu na zálohování plastových lahví je právě změnit tento stav.

Lidové noviny poznamenávají, že podobný systém v polovině 90. let zavedla firma Coca-Cola, Češi jej ale nepřijali a odmítli plastové lahve nosit zpět do obchodů. Většina výrobců tvrdí, že změna povede jen ke zdražení nápojů, doplňují Lidové noviny.

Vědci podle LN tvrdí, že našli u lidí gen pro "vůni lásky". Jinými slovy: to, jak vnímáme feromony, určuje podle nich genetická výbava. Tým z Rockefellerovy univerzity v New Yorku zjistil, že lidé rozdílně reagují na látku zvanou androstenon, kterou odborníci považují za první známý savčí feromon.

Nyní se ukázalo, že tuto látku vnímáme pomocí čichového receptoru kódovaného genem. Proto některé osoby považují pach savčího feromonu za příjemný, jiným příliš nevoní a třetí skupina lidí ho necítí vůbec. Vědci jsou proto velmi skeptičtí k parfémům, které využívají přídavku androstenonu k propagaci "zaručené a vědecky ověřené vůně lásky".

Marián Vojtek, Barbora Pirochová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme