Malá připustila chyby v citacích, demisi ale nenabídla. Práci posoudí etická komise univerzity

Ministryně spravedlnosti Taťána Malá z hnutí ANO na mimořádné tiskové konferenci odmítla obvinění médií, že jsou její diplomové práce plagiáty. Připustila však, že v některých částech udělala chybu a zapomněla uvést citaci. Trvá však na tom, že jednala v dobré víře. Malá odmítla srovnávání její práce z roku 2005 dnešní optikou, tehdy podle ní platila u diplomových prací jiná pravidla. Svou demisi premiéru Andreji Babišovi nenabídla.

Video Praha (Aktualizováno: 17:03 9. 7. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministryně Malá před novináři odmítla, že by při tvorbě diplomových prací záměrně nepostupovala podle platných univerzitních pravidel.

Taťána Malá po 13 dnech končí jako ministryně. Spravedlnost chce dočasně řídit sám Babiš

Číst článek

„Já jsem se na to (diplomovou práci – pozn. red.) dívala a nenašla jsem v ní ani jednu stranu, která by byla shodná. Ano, jsou tam velmi podobné některé odstavce, ale je to proto, že je to teoretická část. V té době byly velice omezené zdroje,“ reagovala na zjištění redaktorů investigativního týmu Radiožurnálu.

Malá novinářům řekla, že nikdy „cíleně nic neopsala tak, aby školu nějak obalamutila“. Odkázala na to, že svou zpochybňovanou práci na Mendelově univerzitě v Brně průběžně konzultovala s vedoucím své práce Zdeňkem Havlíčkem, totéž se podle ní týká i práce na Panevropské vysoké škole v Bratislavě.

„Já jsem obě dvě práce obhájila a obě za A, to je poměrně zásadní věc,“ uvedla.

Ministryně se hájí tím, že tehdejší pravidla neporušila. Na úvod diplomové práce z Mendelovy univerzity na téma Mikroklimatické podmínky v chovu králíků nicméně svým podpisem stvrzuje, že práci vypracovala na základě pramenů a literatury, které jsou citovány a uvedeny v přiloženém seznamu literatury.

Zapomenutá citace

Diplomovou práci studentky Zity Pavlišové, se kterou se pasáže její práce shodují, ale v seznamu literatury neuvedla. 

Malá se ohradila proti tomu, aby byla práce označena za plagiát. „To je u shody ze 40 až 50 procent,“ uvedla. Zdůraznila, že když první práci psala, bylo jí 24 let. „Asi jsem se v některých místech dopustila chyby, zapomněla citaci nebo něco podobného,“ připustila.

Cesta náhradnice z Lelekovic do velké politiky. Vstupenkou Malé byla návštěva Čapího hnízda

Číst článek

Experti podle ní ale našli shody především v teoretické části, kde jde o rešerši literatury. „Důležitý je výzkum, který nezpochybnil nikdo. Cílem rešerše nebylo objevit něco nového,“ dodala.

„Já jsem to popravdě asi trochu podcenila, to téma jsem nevnímala jako nějak akutní a horké,“ odůvodnila prodlevu mezi zjištěním médií a její reakcí. „Věnovala jsme se práci tady na ministerstvu. Zpětně vidím, že asi bylo potřeba o tom hovořit více. Jsem připravena o situaci mluvit.“

Etická komise

Malá o obviněních z plagiátorství mluvila s Babišem. „Vysvětlovala jsem mu situaci, že jsem v některých pasážích té diplomové práce zřejmě pochybila. Funkci jsem k dispozici nenabídla, myslím, že to není na pořadu dne.“ 

Kvůli podezřením, která se kolem prací v posledních dnech objevila, kritizovala účast Malé ve vládě sněmovní opozice. Někteří akademici včetně členů legislativní rady vlády v internetové petici požádali Babiše, aby navrhl odvolání Malé.

Vedení Mendelovy univerzity v pondělí odpoledne oznámila, že první diplomovou prací ministryně Taťány Malé se bude zabývat etická komise. Vznikne také externí právní analýza dalšího postupu školy.

„V diplomové práci paní Malé jsou v literárním přehledu, který shrnuje poznatky o technologiích ustájení králíků a požadavcích na mikroklima, v určitých pasážích namísto originálních citací opsány parafráze citací z diplomové práce zpracované na podobné téma v roce 2003,“ uvedla rektorka univerzity Danuše Nerudová.

Ministryně spravedlnosti Taťána Malá

Malá byla do funkce ministryně spravedlnosti jmenována 27. června 2018, následujícího dne Radiožurnál upozornil na možné plagiátorství v její diplomové práci.

Malá: Nečekala jsem, že někdo bude studovat moji 13 let starou práci o králících, kdykoli si ji obhájím

Číst článek

Vyvstaly tak pochyby ohledně její diplomové práce napsané na soukromé Panevropské vysoké škole v Bratislavě, v níž experti objevili opsané pasáže. Obdobná podezření se pak objevila i u práce na Mendelově univerzitě v Brně. 

Na odvolání Taťány Malé z funkce ministryně spravedlnosti byla sepsána i internetová petice, kterou podepsalo přes 2000 lidí. Jsou mezi nimi také členové legislativní rady vlády, které Malá předsedá, profesoři a docenti z vysokých škol a stovky studentů.

Babiš o víkendu Radiožurnálu řekl, že pokud se prokáže, že Malá ve svých diplomových pracích opisovala, měla by asi odstoupit. Malá měla celou záležitost vysvětlit na úterním jednání poslaneckého klubu ANO. V případě odstoupení by ve funkci strávila jen 12 dní.

Cestu Taťány Malé z náhradnice v okresní orgainzaci hnutí ANO v Lelekovicích u Brna do ministerského postu, který sestavila redaktorka investigativního týmu Radiožurnálu, si můžete poslechnout ZDE.

Srovnání diplomových prací Taťány Malé z roku 2005 a Zity Pavlišové z roku 2003. | Foto: koláž iROZHLAS.cz

jgr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme