Testování bude povinné pro všechny firmy, uzavření okresů potrvá minimálně do Velikonoc

V pondělí vláda jednala o prodloužení nouzového stavu, bude žádat prodloužení o 30 dní. Kabinet také rozšířil povinnost testování na firmy od jednoho do devíti zaměstnanců, neziskové organizace a osoby samostatně výdělečně činné, které se setkávají s jinými pracovníky nebo zákazníky. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) uvedl, že s uzavřením okresů počítá do Velikonoc.

Sledovali jsme online Praha (Aktualizováno: 17:48 22. 3. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Blatný, Karel Havlíček

Jan Blatný, Karel Havlíček | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Vláda v pondělí na tiskové konferenci oznámila, že bude žádat o prodloužení nouzového stavu o 30 dní. Podle vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) je prodloužení nouzového stavu klíčové k zachování omezeného pohybu mezi okresy.

„Nejradikálněji se situace změnila v okresech, které byly zavřené jako první,“ uvedl vicepremiér. Konstatoval, že situace se začíná mírně obracet. Stále ale neklesá počet hospitalizovaných, upozornil na tiskové konferenci po jednání vlády. 

„Od poloviny ledna tady máme novou, jinou vlnu. Virus je agresivnější a chová se jinak. Okolní země to jistě brzy poznají,“ komentoval situaci ministr zdravotnictví Jan Blatný. Situace se podle něj mírně zlepšuje. „Není to ale důvod usnout na vavřínech,“ upozornil.

Kromě jednání o nouzovém stavu vláda rozhodla o novelizaci zákona o veřejném zdravotním pojištění. „Upravujeme vytváření a plnění fondu prevence zdravotních pojišťoven tak, aby v něm byl dostatek financí na financování testování, samotestování ve firmách i ve státní správě,“ řekl Blatný. Kabinet také posunul odevzdání přehledu o zdravotním pojištění, které se týká OSVČ. Nový termín je 2. srpna. 

Ministr zdravotnictví informoval o odměnách pro pracovníky hygienických stanic. „Vyhrazená částka z rozpočtu je 180 milionu korun a zhruba 25 miliony korun přispívá ministerstvo zdravotnictví,“ uvedl. 

Testování ve firmách

„Jsme v situaci, že testujeme 2,8 milionu obyvatel a to prostřednictvím testování ve firmách a rovněž testováním na úřadech státních a veřejných,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Podle Havlíčka se nyní testuje 300-400 tisíc lidí denně.

Vládá zároveň rozšířila povinnost testování o firmy s jedním až devíti zaměstnanci, neziskové organizace a jejich zaměstnance a OSVČ. Celkem se jedná o 1,1 milionu dalších pracovníků nebo zaměstnanců nebo podnikatelů. Je to pro všechny povinné na týdenní bázi,“ konstatoval Havlíček. Povinnost bude platit od 6. dubna.

Podle ministrů se zatím nechystá povinnost testovat vícekrát do týdne. Havlíček uvedl, že o takové možnosti se bude jednat až po třetím kole celoplošného testování firem a dalších sektorů. 

ČTK, ada, ban Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme