U Tišnova vykolejila část rychlíku se 150 cestujícími. Nikomu se nic nestalo, vlaky kvůli nehodě neprojedou

V Tišnově na Brněnsku vykolejily poslední dva vagony rychlíku Vysočina jedoucího z Prahy do Brna. Vozy se po vykolejení nepřevrátily, řekla mluvčí Českých drah Gabriela Novotná. Podle mluvčí jihomoravských záchranářů Michaely Bothové se událost obešla bez zranění. Z vlaku bylo evakuováno 150 lidí. Trať je zavřená, České dráhy zajišťují náhradní autobusovou dopravu. Nejdříve vlaky místem projedou až v pátek.

Aktualizováno Tišnov (Aktualizováno: 17:21 13. 8. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vykolejený rychlík u jihomoravského Tišnova. Vlak najel na spadlý sloup. | Foto: Kristína Zákopčanová | Zdroj: Český rozhlas

Vlak vykolejil krátce před desátou hodinou dopolední v úseku mezi Tišnovem a Řikonínem. Podle mluvčího policie Bohumila Maláška jel vlak z Prahy a Havlíčkova Brodu směrem na Brno a vykolejil mezi přejezdem v Předklášteří a tišnovským nádražím. 

Nejvíce nehod na železnici od roku 2015: Drážní inspekce za červenec řešila rekordních 135 událostí

Číst článek

„Na trase z Prahy do Brna u stanice Tišnov došlo k vykolejení rychlíku. Vykolejily dva vozy, ale nejsou převrácené, stojí rovně,“ popsala mluvčí Českých drah Gabriela Novotná.

„Proběhla evakuace přibližně 150 cestujících bez zranění. Provoz je zde přerušen, zajišťujeme náhradní autobusovou dopravu,“ dodala.

Záchranná služba původně poslala na místo čtyři posádky včetně vrtulníku. Nikomu se ale nic nestalo.

„Ozvalo se několik ran. Moje první myšlenky byly směřované strojvedoucímu. Myslela jsem, že neumí brzdit. Pak jsem ale pochopila, že asi něco není v pořádku,“ popsala nehodu jedna z cestujících, spolupracovnice serveru iROZHLAS.cz, Kristína Zákopčanová.

Rychlík 975 jel před nehodou podle mluvčího Správy železnic Marka Illiaše velmi pomalu. Projížděl podle něj sníženou rychlostí místem, kde je výluka. „Došlo k vykolejení na výhybce,“ dodal Illiaš.

Příčina nehody je předmětem vyšetřování, uvedl Kučera. Došlo k takzvané vidlicové jízdě, kdy přední část předposledního vozu jela na jinou kolej než jeho zadní část.

Škoda na vlaku činí podle odhadu tři miliony korun, řekl ČTK Illiaš. Na kolejích je škoda 300 tisíc korun, na trakčním vedení půl milionu, na zabezpečovacím zařízení 150 tisíc korun, uvedl generální inspektor Drážní inspekce Jan Kučera.

Předpokládané zprovoznění trati je 23.00, původní odhad byl 18.00. Podle Illiaše to bude záležet na míře poškození železniční infrastruktury.

Trať vedoucí přes Vysočinu není hlavním koridorem, ten vede přes Pardubice a Českou Třebovou.

Po tragické srážce vlaků České dráhy vyvinuly mobilní aplikaci, která má pomáhat předejít dalším nehodám

Číst článek

V posledních týdnech se stalo na české železnici více nehod. Nejtragičtější byla červencová srážka vlaků u Perninku na Karlovarsku, při které zemřeli dva lidé a více než 20 se zranilo.

Další tragická nehoda se v polovině července stala u Českého Brodu, kde osobní vlak narazil do zadní části nákladního expresu. Při nehodě zemřel strojvedoucí.

Před dvěma dny se zase v Jihlavě srazil nákladní vlak s lokomotivou. Nikdo se nezranil, vznikla ale škoda přes sedm milionů. S vlaky se srazily i automobily, po srážce na Pelhřimovsku a Benešovsku zemřely počátkem srpna řidičky z obou vozů.

ako, nk, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme