Tísňové linky jsou zneužívány, rekordman volal padesátkrát denně

Operátoři tísňových linek mají velké problémy s lidmi, kteří zneužívají nouzová čísla a zbytečně je blokují pro závažné případy. Někteří zvládnou zavolat i padesátkrát za den.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jihlavský dispečink tísňové linky 112

Jihlavský dispečink tísňové linky 112 | Foto: Olga Štrejbarová

Opravdovým rekordmanem je volající z Opavy, který v loňském roce obsadil tísňovou linku celkem 1310krát. Jiný muž z Karvinska uskutečnil za jediný den 50 hovorů.

Operátoři na tísňových linkách, takzvaní call-takeři, mají zásadní úkol. Na základě telefonického hovoru musí co nejlépe vyhodnotit situaci a na místo poslat záchranáře. Občas se jim však na linku dovolají lidé, kterým žádné nebezpečí nehrozí.

Chtějí třeba vědět, kolik je hodin, jaká je politická situace, kdy jede nejbližší vlak, kdo zastupuje jejich praktického lékaře. Volají na linky záchranářů i třeba hasičů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportér Martin Knitl zjistil, že operátoři tísňových linek občas slyší od volajících neuvěřitelné věci

Volajícího je přitom vždy možné vypátrat. „Všechna volání se dají dohledat, i v případě, že dotyčný volá bez SIM karty. Pokud dojde ke zneužití linky, zapojí se do pátrání policie,“ vysvětlil Stanislav Sovinský z Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje.

Operátoři se ocitají v nelehké situaci. Ne vždy se podaří obtěžující hovory odfiltrovat a ne vždy je od začátku zřejmé, že jde o legraci. Pokud sanitka nakonec zbytečně vyjede, může chybět tam, kde je jí opravdu potřeba.

Martin Knitl, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme