Tlak na prodej Aera skupině Penta roste

Tlak na vládu, aby urychleně prodala Aero Vodochody finanční skupině Penta, se zvyšuje. V opačném případě ji velmi pravděpodobně opustí světoznámý americký výrobce vrtulníků Sikorsky. Radiožurnálu to potvrdily zdroje blízké nadnárodnímu koncernu BAE Systems, který chce v rámci offsetových programů s vodochodskou továrnou spolupracovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Areál továrny Aero Vodochody | Foto: Aero Vodochody

Sikorsky se obává, že Aero zkrachuje a výroba vrtulníků se stane součástí konkursní podstaty. O ní by pak rozhodoval její správce a příslušný soudce.

Konkurz považuje za velkou hrozbu i ministr financí Vlastimil Tlustý. "Nechť je vybrána varianta dle názoru ostatních kolegů ve vládě, ale v žádném případě nesmí dojít ke konkurzu. Prostě proto, že by došlo k ohrožení výrob, které v tuto chvíli v Aeru jsou," upozorňuje Tlustý.

Kromě toho by Česko muselo americké společnosti zaplatit stamiliony korun na nákladech spojených s přenosem výroby do jiné země. Sikorsky už oficiálně oznámil, že za skupinou Pentou stojí, navíc ji podporuje i zmíněný producent letadel a vojenské techniky BAE Systems se švédským Saabem.

Zatímco Penta má zájem spíš o vodochodské letiště, zahraniční koncerny naopak slibují zakázky z oblasti letecké výroby. Penta nabídla ve druhém kole tendru na privatizaci Aera nejvyšší částku: téměř miliardy korun.

Nadále prodlužovat agónii, v níž se továrna už delší dobu nachází, si nepřejí ani její zaměstnanci, říká šéf tamní odborové organizace Jan Borýsek. "U nich je to prostě netrpělivost spojená s očekáváním a je v tom i trochu obav o to, co se bude dít dál s nástupem nového nabyvatele Aera," uvedl.

Další podrobnosti se dozvíte v dnešním pořadu Pod kůži, který Radiožurnál vysílá pět minut po půl jedenácté.

Martin Hromádka, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme