Tluchoř: Odvolání Fuchsy by mělo ovlivnit výsledek středočeského sněmu

Dnešní sněm středočeské ODS rozhodne o novém předsedovi. Šance dvou hlavních soupeřů o tuto funkci – Petra Bendla a Petra Tluchoře – jsou podle dostupných informací velmi vyrovnané. V tajné volbě ale budou kromě zvolených delegátů oblastních sdružení hlasovat i někteří poslanci, senátoři, krajští zastupitelé a členové výkonné rady ODS, kteří do nominačního procesu nezasáhli.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř obvinil ministra vnitra Radka Johna, že využívá svůj aparát ke sledování ústavních činitelů

Šéf poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř obvinil ministra vnitra Radka Johna, že využívá svůj aparát ke sledování ústavních činitelů | Zdroj: ČTK

Dosavadním šéfem vlivné středočeské ODS je Petr Bendl. Část regionální organizace ale podporuje protinečasovský postoj Petra Tluchoře. Na jeho straně je také Ivan Fuksa, kterého Bendl z rozhodnutí premiéra Petra Nečase minulý týden vystřídal ve funkci ministra zemědělství.

Místopředseda středočeské organizace strany Petr Tluchoř v rozhovoru pro Rádio Česko uvedl, co by v případě svého zvolení v nové funkci především řešil:

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor zpravodajky Rádia Česko Milady Richterové s kandidátem na předsedu středočeské ODS Petrem Tluchořem

„Čeká nás velmi důležitý rok, kdy se utkáme s Davidem Rathem – nebo tedy se sociální demokracií – o středočeské hejtmanství. Myslím, že není dobré opakovat staré bitvy, že je potřeba do čela regionu postavit někoho, kdo jednak bude pracovitý, kdo je zvyklý držet slovo a kdo je připraven plně se práci pro ODS v regionu věnovat.“

Poté, co premiér odvolal ministra Fuksu, Tluchoř proti odvolání vystoupil na tiskové konferenci. Středočeši prý rozhodnutí vnímali jako narušení vnitřní stability před volbami nového vedení.

Obrana odvolaného Fuksy

„Po jmenování Petra Bendla ministrem zemědělství nemůže být žádných pochyb o tom, že odvolání Ivana Fuksy mělo za cíl ovlivnit výsledek středočeského regionálního sněmu,“ upřesňuje Tluchoř.

„Středočeši si musí vybrat, zda chtějí být regionem silným, sebevědomým a samostatným, který si sám rozhoduje o svých věcech, nebo zda dáme na zastrašování a protežování někoho, kdo už několikrát názor změnil,“ dodává.

Tluchoř ale odmítá, že by byl nespokojen s premiérem Nečasem a se způsobem, jakým vede stranu. Nečase vnímá jako legitimně zvoleného předsedu ODS a je k němu loajální, protože je loajální ke značce Občanské demokratické strany. Chtěl prý pouze vyjádřit, že Fuksa byl kvalitním ministrem zemědělství a odešel jen z politických důvodů.

ČTĚTE TAKÉ: Před sobotní volbou předsedy středočeské ODS má navrch Bendl

Zatímco mu někteří spolustraníci včetně Bendla vytýkají, že podobné veřejné projevy rozvracejí ODS, Tluchoř si za svým chováním stojí:

„Veřejné vystoupení na obhajobu Ivana Fuksy jsme považovali za nutné z toho důvodu, že došlo k veřejnému znevážení jeho práce. Bylo potřeba se za něj postavit. Pokud by ta věta zněla, že odchází z politických důvodů, což by bylo v souladu s realitou, tak by nepochybně toto vystoupení nebylo nutné.“

ODS podle něj stojí na svobodném vyjadřování názorů. Zdůraznil ale, že se žádná válka ve straně nechystá. Nálady ve středočeské ODS sice v současnosti považuje za vyhrocenější, to je ale před nadcházející volbou normální.

„Pevně věřím, že lidé si nenechají vnutit žádná zástupná témata, žádné zástupné rozhodování. Prostě se bude vybírat mezi minimálně dvěma kandidáty a já předpokládám, že lidé si vyberou toho, o kterém budou mít lepší představu, že je dovede k vítězným volbám v kraji. O nic jiného nejde,“ myslí si.

Milada Richterová, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme