Tlustý hrozí podporou opozice, pokud vláda nezasáhne proti recesi

Rebelující poslanec ODS Vlastimil Tlustý se znovu postavil proti vládě. Chce po ní, aby řešila recesi české ekonomiky. V případě, že s tím kabinet nic neudělá, Tlustý pak bude ochotný ve sněmovně hlasovat i pro opoziční návrhy, které by měly na růst ekonomiky a posilování koruny vliv.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlastimil Tlustý | Foto: Štěpán Kotrba

Vláda recesi české ekonomiky neřeší a přitom by se s tímto problémem mělo začít pracovat, tvrdí Tlustý. Sám by přivítal, kdyby se pozornost obrátila na růst cen energií, hlavně pak pohonných hmot, snižovat by se podle něj měla i spotřební daň.

"V situaci, kdy je nutné konat a nepřicházejí vládní návrhy, pak by nezbylo nic jiného, než předkládat návrhy vlastní a podporovat návrhy bez ohledu na to, jestli je podpořila vláda, to znamená i návrhy opoziční," uvedl Tlustý.

O podpoře by například uvažoval u návrhu sociálního demokrata Milana Urbana na snížení spotřební daně u pohonných hmot. "Návrh kolegy Urbana na snížení spotřební daně je návrh, který pokud proti němu nebude stát návrh lepší návrh vypracovaný vládou, tak je vhodné ho podpořit," doplnil Tlustý.

Koaličním poslancům i jeho spolustraníkům se ale takové chování nelíbí. "Já bych si myslela, že by bylo nejlepší, kdyby Vlastimil Tlustý se nejprve pokusil domluvit s premiérem a s příslušnými ministry a nalezl řešení na půdě koaliční. Jakékoliv silné individuální kroky nahrávají zejména Jiřímu Paroubkovi," řekla místopředsedkyně sněmovny za ODS Miroslava Němcová.

Podle lidovce Milana Šimonovského by navíc Tlustého návrhy nepřinesly dlouhodobé řešení. "Vlastimil Tlustý vyhledává kontroverzní témata a stále o sobě dává vědět, že není spokojený se svým postavením v ODS. To je asi ten hlavní signál. Vláda se určitě zabývá opatřeními, jak pomoci našim exportérům, protože ekonomika je zaměřená na export a zdražující se ceny nafty a posilující koruna je ten hlavní problém. Opatření, která navrhuje pan Tlustý, jsou velice krátkodobá," podotkl Šimonovský.

Podobně situaci vidí i místopředseda KSČM Jiří Dolejš. "Sílící koruna brzdí nárůst cen energií daleko víc, já to trochu vnímám jako populistický krok před volbami. Myslím si, že tento zákon koalici nepoloží, že je to spíš trochu napínání na skřipec ze strany pana Tlustého, co vláda a premiér vydrží," uvedl Dolejš.

Tlustý patří dlouhodobě ke kritikům vlády, ale také své mateřské ODS, kterou obviňuje z toho, že v koalici s lidovci a zelenými rezignovala na plnění svých volebních slibů. Podle Tlustého kritiků ale za jeho výhradami stojí spíše nelibost nad tím, že ho premiér Mirek Topolánek (ODS) nevzal do své druhé vlády jako ministra financí. Tlustý zastával tento úřad v první Topolánkově vládě po volbách v roce 2006, pak ho ale v koaličním kabinetu nahradil lidovec Miroslav Kalousek.

Topolánkova koaliční vláda potřebuje ve sněmovně každý hlas pro prosazování svých reforem. Tři koaliční strany totiž mají ve dvousetčlenné dolní komoře 100 křesel a při schvalování důležitých předloh se musejí spoléhat na některé poslance, kteří byli původně zvoleni za ČSSD, ale pak z této strany kvůli sporům vystoupili nebo byli vyloučeni.

Veronika Malá, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme