Jeden z posledních veteránů bitev u Tobruku a Dunkerku. Ve 101 letech zemřel Bernard Papánek

Ve 101 letech zemřel válečný veterán Bernard Papánek, který se účastnil bitev u Tobruku a Dunkerku. Během druhé světové války se ukrýval u příbuzných v Brně, poté se mu podařilo vycestovat do Palestiny. Tam narukoval do armády. Jeho příběh však nebyl dlouho známý. Ani po válce se jeho život neuklidnil, pronásledovala ho StB.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Válečný veterán Bernard Papánek

Válečný veterán Bernard Papánek | Zdroj: Paměť národa / Post Bellum

O smrti veterána informoval na twitteru reportér Česká televize Josef Kvasnička, jemuž informaci potvrdil dokumentarista Jan Plachý. Brněnské studio České televize poté uvedlo, že veterán zemřel 17. ledna na komplikace spojené s covidem-19. Informaci na svých stránkách uvádí také Paměť národa.

ČT : Ve věku 101 let zemřel válečný veterán Bernard Papánek, bojoval u Tobruku a Dunkerku. Byl jedním z posledních pamětníků těchto bitev. Po válce ho pronásledovala StB. B. Papánek zemřel na komplikace spojené s C-19 v nemocnici Senica. ČT to sdělil dokumentarista Jan Plachý.

20:56 – 21. 01. 2021

40 502

Bernard Papánek se narodil ve Vídni, kde žil s rodinou půl rok. Poté ho matka převezla ke svým rodičům a sestře do Vracova na Kyjovsku.

Během války prošel Tobrukem a bojoval u Dunkerku. Životní příběh rodáka z Vracova dlouhé roky nikdo neznal

Číst článek

„Když pak rodiče chtěli, abych chodil do školy ve Vídni, byl jsem z toho nešťastný – ve Vracově jsem měl spoustu kamarádů. Tak jsem tam aspoň jezdil každé prázdniny. Žil jsem pak po celém světě, ale nejvíc doma se dodnes cítím ve Vracově, i když už jsem tam dlouho nebyl,“ řekl o svém dětství před dvěma lety.

V osmnácti se vrátil z Rakouska do Brna a začal hledat práci. To se mu ale nedařilo. Navíc se od policie dozvěděl, že musí odejít na Slovensko, kde má domovské právo.

Tajně tak přebýval u příbuzných, nakonec bohatý brněnský právník a obchodník Leo Freund zařídil, že se spolu s bratrancem ocitl na seznamu emigrantů do Palestiny. Krátce po jeho příchodu odešel do československé zahraniční armády a záhy ho odvezli společně s dalšími dobrovolníky do Tobruku v Libyi. „Sloužil jsem u protiletadlových kanonů,“ upřesnil veterán.

Bernard Papánek na venkovním schodišti Nové radnice v Brně (50. léta) | Foto: Ivan Holas | Zdroj: Český rozhlas

Převelení do Dunkerku

Během války byl přeložen také do Francie, kde spolu s Druhou kanadskou divizí až do května 1945 obléhali Němci opevněný Dunkerk.

„V Normandii byla po tvrdých bojích rozbitá celá města a vesnice, po cestě jsem viděl hodně mrtvých, třeba jsem na silnici našel ležet zabitého Němce v uniformě, ale bez bot, ty už někdo sebral. Už ani moc nebyl vidět obličej, jen kosti,“ vyprávěl.

Při jednom z bojů u Dunkerku byl zasažen několika střepinami do břicha. Sám vzpomínal na to, že mu tehdy zachránil život penicilin, který měli v jedné z vojenských nemocnic.

Po druhé světové válce se vídeňský rodák opět vrátil do Brna. Po roce 1948 jako voják ze Západu s příbuznými a přáteli v Británii, Izraeli a Rakousku ale směl vykonávat jen podřadné práce, a navíc ho sledovala a vyslýchala Státní bezpečnost. O šestnáct let později emigroval do Izraele.

Dlouho neznámý příběh

Na sklonku života pobýval u své nevlastní dcery nedaleko slovenské Senice. Jeho životní příběh ještě před několika lety nikdo neznal, po roce 1964 totiž vypadl z evidence. Teprve v roce 2015 obdržel na Slovensku Pamětní medaili k 70. výročí Slovenského národního povstání a ukončení druhé světové války.

Ocenění tehdy komentoval takto: „Já nejsem žádná důležitá osobnost. Myslím, že je to hlavně proto, že jsem nejstarší voják z té světové války.”

dok, hol Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme