Ťok chce podat trestní oznámení kvůli mýtnému. Dodatky ke smlouvě prý poškodily stát

Ministr dopravy Dan Ťok za hnutí ANO chce podat trestní oznámení kvůli smlouvě o mýtném systému. Dodatek ke smlouvě z roku 2006 podle ministra poškodil stát, protože nezajišťoval přechod mezi stávajícím dodavatelem mýtného systému firmou Kapsch a novým potenciálním provozovatelem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr dopravy Dan Ťok (ANO)

Ministr dopravy Dan Ťok (ANO) | Foto: Filip Jandourek

Pozici státu podle ministra zhoršovaly všechny dodatky ke smlouvě o mýtném systému.

„Z tohoto momentu je potřeba udělat nějaký závěr. Takže jsme se dohodli, že dáme trestní oznámení na neznámého pachatele, kde vypíšeme, které kroky jak poškodily stát. A budeme chtít, aby se tím policie zabývala,“ uvedl ministr dopravy.

Trestní oznámení chce resort podat v nejbližších dnech.

Smlouva se společností Kapsch, která systém v současnosti provozuje, vyprší na konci letošního roku. Výběrové řízení na nového provozovatele ale stát doposud nevyhlásil. Podle ministra Ťoka nebude možné vybrat nového provozovatele včas. Důvodem jsou prý dodatky ke smlouvě, které uzavřely minulé vlády.

Firma Kapsch bude zřejmě provozovat mýtný systém další dva roky. Během nich se má uskutečnit otevřené výběrové řízení na dalšího provozovatele mýta.

Vozidla nad 12 tun platí v Česku poplatek za použití dálnic od roku 2007. Za devět let fungování systému vybral stát na mýtném na více než 1400 kilometrech dálnic, rychlostních silnic a vybraných částech silnic první třídy téměř 68 miliard korun.

Celkem je v systému zaregistrováno přes 850 tisíc kamionových palubních jednotek. Za stavbu a provoz systému stát firmě Kapsch a jejím subdodavatelům dosud vyplatil přes 18 miliard korun bez DPH.

Mýtné | Foto: Český rozhlas

Dominika Kvapilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme