‚Fantom české dezinformační scény.‘ Policie informuje o zadržení hledaného Tomáše Čermáka

O zadržení šestatřicetiletého Tomáše Čermáka informovala Policie ČR na sociální síti X. Podle dosud zveřejněných informací Čermáka zadržela polská policie na základě poznatků a popisu jejich českých kolegů. Čermák byl hledaný od srpna, kdy nenastoupil do vězení k výkonu trestu. „V nejbližší době bude následovat jeho předání do České republiky,“ doplnil pro iROZHLAS.cz mluvčí policie Ondřej Moravčík.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 14:31 15. 11. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polská policie zveřejnila snímek se zadrženým Čermákem

Polská policie zveřejnila snímek se zadrženým Čermákem | Zdroj: Policja.pl

Polští policisté o zadržení Tomáše Čermáka informovali tiskovou zprávou na svém webu. Podle té měli dostat tip od českých kriminalistů, že se Čermák zdržuje na území Polska.

„Do případu byli zapojeni příslušníci odboru Centrálního cíleného pátrání a Odboru pátrání a zjišťování totožnosti osob, kteří zahájili okamžité pátrací akce. Po prověření důkazů zjistili, že hledaný muž se pravděpodobně zdržuje v Lublinském vojvodství,“ popisují polští policisté.

Pak už se podle tiskové zprávy pouze zaměřovali na zúžení oblasti, ve které by se Čermák mohl pohybovat – věděli totiž, že se skrývá někde v hlavním městě vojvodství, Lublinu.

V úterý se pak rozhodli k akci. A Čermáka zadrželi na jedné z ulic poblíž tamního Staroměstského náměstí. „Na realizaci se podíleli policisté Kriminálního úřadu za podpory místních příslušníků oddělení pátrání a identifikace osob v Lublinu,“ napsali polští policisté.

Dezinformátor Čermák nenastoupil do vězení. Vyhlásili jsme pátrání, potvrdila policie

Číst článek

„Muž byl zcela překvapen a přesvědčen, že se mu podaří úspěšně skrývat před strážci zákona mimo Českou republiku. Po zatčení byl hledaný muž umístěn do vazby v Lublinu a podroben extradičnímu řízení,“ uvedli polští policisté.

To ostatně serveru iROZHLAS.cz potvrdil také policejní mluvčí Ondřej Moravčík. „V nejbližší době bude následovat jeho předání do České republiky,“ řekl s tím, že o vydání se jedná hned od jeho zadržení a podrobnosti zatím není možné sdělovat.

Policisté pak zveřejnili vlastní tiskovou zprávu, ve které doplnili, že se na hledání Čermáka podílelo více útvarů „které jsou součástí ENFAST – Evropské sítě jednotek cíleného pátrání. Právě polští kolegové z této jednotky jsou za včerejším (úterním, pozn. red.) zadržením uprchlíka. Svou roli měla i rychlá informační výměna, za kterou stojí ŘMPS a NCTEK.“

Čermáka policie hledala od srpna, kdy nenastoupil do vězení, kam ho soud poslal na 5,5 roku za podporu a propagaci terorismu. V době koronavirové pandemie veřejně vyzýval k násilí vůči politikům kvůli novele pandemického zákona.

Za hlavní cíl násilí označil zejména senátory, poslance a členy vlády. Mimo jiné prohlásil „musíme těm dobytkům zatnout tipec“ a „vyneseme je za rypáky a naházíme je do řeky a zbavíme se jich jednou provždy“.

Už dříve byl Čermák nepravomocně odsouzen také za pronásledování šéfa České lékařské komory Milana Kubka a výtržnictví před domem evolučního biologa Jaroslava Flegra.

A také za nenávistné výroky vůči Ukrajincům. Původně půlroční vězení mu ale Krajský soud v Praze zmírnil na podmínku.

pik Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme