Novým místopředsedou sněmovny je Hanzel z ČSSD. Doteď v dolní komoře ani jednou nepromluvil

Novým místopředsedou Poslanecké sněmovny poslanci zvolili Tomáše Hanzela z ČSSD. Nahradil stranického kolegu a šéfa Jana Hamáčka, který se stal vicepremiérem v nové vládě ANO a ČSSD. Dvaačtyřicetiletý Hanzel neměl v tajné protikandidáta. Hlas mu dalo 100 poslanců ze 174 hlasujících. Ke zvolení bylo nutných 88 hlasů. Výsledky oznámila místopředsedkyně volební komise Monika Jarošová (SPD).

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový místopředseda sněmovny Tomáš Hanzel (ČSSD) | Zdroj: ČTK

„Nejsem němý, nevychovaly mě srny,“ uvedl Hanzel, když se představoval poslancům. Narážel tím na skutečnost, že v dolní komoře do středy ani jednou nepromluvil.

Lídři ANO a ČSSD po měsících podepsali koaliční smlouvu. Vláda zamíří pro důvěru do sněmovny

Číst článek

Hanzel také řekl, že udělá vše pro to, aby sněmovnu důstojně reprezentoval. Chtěl by do ní přenést své zkušenosti z komunální politiky.

Tomáš Hanzel byl řadu let primátorem Karviné. Začátkem letošního roku ho nahradil Jan Wolf (ČSSD). Hanzel funkci opustil kvůli tomu, že se stal poslancem.

Pět místopředsedů

Sněmovna má v nynějším volebním období pět místopředsedů. Místopředsedy jsou také Petr Fiala (ODS), Vojtěch Pikal (Piráti), Tomio Okamura (SPD) a Vojtěch Filip (KSČM).

Hamáček byl z rozhodnutí předsedy dolní komory Radka Vondráčka (ANO) navíc prvním místopředsedou. Nyní je prvním místopředsedou z Vondráčkova verdiktu z předminulého týdne Filip.

Původně se měla volba nového místopředsedy sněmovny uskutečnit už předminulý týden, kvůli zákonným lhůtám ale poslanci volit nemohli.

Sněmovní volební komise nesměla, dokud byl Hamáček místopředsedou sněmovny, vyhlásit termín pro podávání návrhů kandidátů. Hanzel byl navíc v zahraničí, u volby chtěl být osobně.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme