‚Filip není KSČM.‘ Část komunistů žádá odchod předsedy strany, sepsali výzvu

Předseda KSČM Vojtěch Filip čelí výzvě k odstoupení z čela strany. Mezi členy komunistů koluje výzva nazvaná: Filip není KSČM. Informovaly o tom v úterý Lidové noviny. Filip čelí kritice, že údajně lobboval za První chráněnou dílnu, nejvýnosnější byznys obviněného ústeckého podnikatele Tomáše Horáčka, jak dříve informovalo Právo.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda KSČM Vojtěch Filip

Předseda KSČM Vojtěch Filip | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Předseda komunistů Vojtěch Filip se k výzvě spolustraníků nevyjádřil, píšou Lidové noviny. Komunistická europoslankyně Kateřina Konečná pak uvedla, že debatu na toto téma očekává v pátek na jednání výkonného výboru.

Poslanec KSČM Jiří Dolejš už ale kritiku sepsanou proti předsedovi komunistů odmítl. „Především: KSČM, to nejsou autoři podobných výzev. Pár neuspokojených jednotlivců a ideových popletů se vždy vynoří před volbami, aniž by dbali na relevantní informace a stranický postup,“ prohlásil.

Filipovy vztahy s obviněným lobbistou

Filip se měl za První chráněnou dílnu přimlouvat na Finančním úřadu Ústeckého kraje. Deník Právo to v pátek napsal s odkazem na interní korespondenci mezi předsedou komunistů a ředitelem úřadu Janem Havlíčkem.

,Šikanózní jednání.‘ Šéf komunistů Filip lobboval za firmu obviněného podnikatele Horáčka, píše Právo

Číst článek

Podle dopisů, které má redakce k dispozici, Filip kritizuje kontroly, které v dílně odhalily možné zneužívání dotací. Úřad podle něj vůči firmě jednal nezákonně a diskriminačně. Stížnosti přitom Filip zaslal pouze půl roku předtím, než policie podnikatele obvinila a poslala do vazby.

Filip už dříve přiznal, že se s podnikatelem Horáčkem setkal, a to při dvou oficiálních schůzkách, při kterých měl Horáček lobbovat za své zájmy v Kazachstánu a Vietnamu, jak již dříve informoval server iROZHLAS.cz. Podle Filipa ale neúspěšně. Šéf KSČM se v minulosti sešel i s odvolanou ředitelkou Nemocnice Na Bulovce a další obviněnou v případu Andreou Vrbovskou.

Na dotaz, zda se Vojtěch později za První chráněnou dílnu u finančního úřadu přimlouval, redaktorům nejprve odpověděl, že ne. Později uvedl, že se „pouze ptal“.

Do kauzy kolem nemocničních zakázek byl zapojený i známý exministra Němečka, tvrdí Horáček

Číst článek

V jednom z dopisů přitom mluví o možném „šikanózním jednání“ ze strany finančního úřadu. „Vážený pane řediteli, doufám, že si uvědomujete, že společnost První chráněná dílna zaměstnává řádově stovky zaměstnanců, včetně vysokého počtu osob se zdravotním postižením a ukončení její činnosti by mělo nepříznivý dopad na zaměstnanost v širším regionu,“ cituje deník z Filipova dopisu.

Podle ředitele Havlíčka měl šéf komunistů jako poslanec právo ho kvůli tomuto případu oslovit. Dodal ale, že se s takovým zájmem a formou jednání setkal poprvé.

Podle informací Práva původně Filipovi stížnost na postup finančního úřadu poslala tehdejší jednatelka První chráněné dílny a sestra obviněného podnikatele Barbora Horáčková.

Peníze pro KSČM

Ústecký podnikatel Tomáš Horáček, který je podle vyšetřovatelů ústřední postavou kauzy údajně zmanipulovaných zdravotnických zakázek, se snažil budovat vztahy v politických kruzích dlouhodobě.

Hnutí ANO vrátilo dar od stíhaného Horáčka. Piráti se teprve poradí, kam sponzorský příspěvek investují

Číst článek

S ním spojená společnost Active Vision zasponzorovala před sněmovními volbami v roce 2017 Piráty i KSČM. Šlo o věcné dary, jak vyplývá z jejich výročních zpráv, konkrétně reklamní billboardy a brožury za bezmála 100 tisíc.

A zatímco Piráti, stejně jako hnutí ANO, se rozhodli dar vrátit, KSČM si ho ponechala. Předseda komunistů Filip serveru iROZHLAS.cz loni v létě řekl, že k vrácení příspěvků, není důvod.

„KSČM nemá důvod ani možnost, jak by vrátila nefinanční plnění firmě Active Vision SE,“ reagoval předseda strany Vojtěch Filip na dotaz redakce.

Horáček a kauza nemocnic

  • Horáček je podle policie hlavní postavou v korupční kauze týkající se pražských nemocnic Na Bulovce a Na Františku.
  • Obvinění kvůli zakázce Nemocnice Na Bulovce na úklid si vyslechl nejen Horáček, ale i exšéfka Bulovky Andrea Vrbovská, její nástupce František Novák a dalších pět lidí se společností TSB s.r.o. V souvislosti s tendrem podle policie Horáček a další chtěli úplatek 7,2 milionu korun.
  • Další obvinění padlo v souvislosti se zakázkou na stravování v Nemocnici Na Františku. Soutěž byla podle kriminalistů napsána na míru společnosti Eurest (nyní Compass Group). Tehdejší obchodní ředitel Antonín Tvrdoň za to měl odevzdat úplatek ve výši pět milionů korun. V první fázi tak kriminalisté obvinili vedle Tvrdoně a firmy Compass Group ústeckého podnikatele Tomáše Horáčka, který si o úplatek firmě řekl, šéfa Nemocnice Na Františku Roberta Zelenáka, Jitku Ulrichovou, manažerku společnosti Veřejné zakázky, s. r. o., a lékaře Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Martina Stříteského.
  • Loni v říjnu policisté začali stíhat Horáčka, dalšího člověka a dvě firmy. Tendr za téměř tři miliony korun v nedávném auditu kritizovalo ministerstvo zdravotnictví.
  • V lednu Česká televize a Zdravotnický deník uvedly, že se Horáček snaží získat postavení spolupracujícího obviněného.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme