Podnikatel Horáček z kauzy Bulovka složil kauci 10 milionů. ‚Předpokládám, že byl propuštěn,‘ řekl advokát

Severočeský podnikatel Tomáš Horáček, hlavní obviněný v kauze Bulovka, složil 10milionovou kauci. Radiožurnálu to ve čtvrtek potvrdil jeho advokát Jiří Teryngel. Zároveň dodal, že Horáček už by mohl být propuštěn z vazby. Podnikatel čelí spolu s dalšími lidmi, mezi kterými je i exředitelka Bulovky Andrea Vrbovská, obvinění v kauze údajných manipulací s nemocničními zakázkami.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severočeský podnikatel Tomáš Horáček. | Foto: Ondřej Golis | Zdroj: Český rozhlas

„Vrchní soud rozhodl o naší stížnosti, že postačí peněžitá záruka ve výši 10 milionů korun. A ta záruka byla složena, dnes ráno došla na účet vrchního státního zastupitelství,“ řekl pro Radiožurnál Jiří Teryngel, advokát severočeského podnikatele Tomáše Horáčka.

Někdo má vyšší kartu, varovala Vrbovská lobbistu Horáčka. ‚Tendr zmanipuloval za jejími zády,‘ píše policie

Číst článek

„Klient se mi zatím neozval, ale předpokládám, že byl propuštěn, protože z trestního řádu vyplývá, že má být po složení záruky neprodleně propuštěn,“ doplnil.

Soud o podmínkách propuštění z vazby rozhodl v úterý, informoval server Seznam Zprávy s odkazem na státního zástupce Zdeňka Matulu, který má případ na starosti.

„Snížil výši peněžité záruky, jejíž přijetí jako náhradu za vazbu shledal státní zástupce přípustným, na deset milionů korun,“ řekl Seznamu Matula. Kolik byla původní výše kauce, není jasné. Horáčkův advokát odmítl částku upřesnit.

Exředitelka Bulovky Andrea Vrbovská je venku z vazby, potvrdilo vrchní státní zastupitelství

Číst článek

Horáček se dostal s velkou pravděpodobností z vazby po více než čtyřech měsících. Zůstával jediným z obviněných, který byl dál stíhán vazebně. Bývalá ředitelka Nemocnice na Bulovce Andrea Vrbovská byla z vazby propuštěna koncem září.

Vrbovská a Horáček byli ve vazbě kvůli obavě, že by mohli ovlivňovat svědky. U Horáčka zároveň panovala obava, že by mohl pokračovat v trestné činnosti.

Vedle Horáčka a Vrbovské obvinili vyšetřovatelé například i bývalého ředitele Nemocnice Na Františku Roberta Zelenáka, který kvůli obvinění rezignoval, a bývalého ředitele Nemocnice Na Bulovce Františka Nováka, jehož odvolal ministr zdravotnictví na začátku července.

Kauzy lobbisty Horáčka

Bývalá ředitelka Bulovky společně s Horáčkem podle policie zmanipulovala zakázku na úklid Nemocnice Na Bulovce za 149 milionů korun.

Dvojice údajně nejdříve připravila tendr pro společnost TSB. Horáček se poté za zády Vrbovské domluvil s další firmou MW Dias. Právě ta přišla díky informacím od Horáčka s nejnižší nabídkou a TSB si podle policejního obvinění nakonec vzala jako subdodavatele.

Horáček za to údajně žádal úplatek 7,2 milionu korun. Společnost MW Dias jakékoli spojení s lobbistou odmítla.

Společnost MW Dias, a.s. nikdy nejednala s Tomášem Horáčkem o zakázce na úklid Nemocnice Na Bulovce. Nabídku na veřejnou zakázku na úklidové služby Nemocnice Na Bulovce firma MW Dias podala bez jakýchkoliv neveřejných informací,“ uvedla mediální zástupkyně firmy Marcela Vylitová.

Druhá větev případu se týká také údajného úplatku pěti milionů v souvislosti s tendrem na stravování v Nemocnici Na Františku v hodnotě 33 milionů korun. Soutěž byla podle kriminalistů napsána na míru společnosti Eurest (nyní Compass Group). Horáček za to měl po tehdejším obchodním řediteli Antonínu Tvrdoňovi žádat úplatek ve výši pět milionů korun.

voh, ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme