Odposlechy: Horáček měl za úklid Nemocnice Na Bulovce dostat úplatek 7 milionů. ‚Přiměřený zisk,‘ hájí se

Tu částku zaznamenaly odposlechy v kauze Bulovka. 7,2 milionu korun. Policie je přesvědčena, že šlo o úplatek pro podnikatele Tomáše Horáčka za to, že firmě MW Dias zařídí vítězství v zakázce na úklid nemocnice. Sám Horáček však při výslechu vyšetřovatelům tvrdil, že to nebyl úplatek, nýbrž přiměřený zisk. Serveru iROZHLAS.cz to potvrdil Horáčkův obhájce Jiří Teryngel.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severočeský podnikatel Tomáš Horáček. | Foto: Ondřej Golis | Zdroj: Český rozhlas

„Zmiňují pět procent ze zakázky čili úplatek 7,2 milionu korun,“ řekl serveru iROZHLAS.cz Teryngel. I když podle něj Horáček dosud obsáhleji nevypovídal, do protokolu u výslechu už nadiktoval prohlášení, že nešlo o úplatek, ale o běžný pětiprocentní zisk ze zakázky.

Policisté podle Teryngela odposlouchávali Horáčkovu kancelář a jeho telefon. A právě mikrofony zachytily onu dohodu na pěti procentech. Horáček ale tvrdí, že záznam z odposlechu detektivové špatně interpretují. „Proti tomuto obvinění jsme již podali stížnost, zatím neodůvodněnou,“ dodal obhájce.

Odpad šitý na míru. Vrbovská s Horáčkem zmanipulovali i tendr na úklid Nemocnice Na Bulovce, píše policie

Číst článek

‚Je na dovolené‘

Peníze Tomáši Horáčkovi údajně přislíbil další obviněný, zástupce firmy MW Dias Igor Weiss. Server iROZHLAS.cz se snaží již několik dní získat jeho reakci, zatím bez úspěchu.

„Je na dovolené, dovolal jste se na jiné oddělení,“ položila v úterý odpoledne telefon jedna ze zaměstnankyň společnosti. Nikdo nereagoval ani na telefonát a SMS zprávy na čísle mobilního telefonu, který je uveden na stránkách firmy.      

Zakázku na úklid za 149 milionů korun Nemocnice Na Bulovce vypsala loni na podzim. Jak již server iROZHLAS.cz informoval, podle policie ji tehdejší ředitelka Bulovky a další klíčová postava korupční kauzy Andrea Vrbovská chtěla „ušít“ pro společnost TSB.

Horáček však - jí navzdory - k tendru přizval firmu MW Dias. Weissovi poskytl veškeré informace, aby mohl do soutěže vstoupit s nejnižší cenovou nabídkou. „Současně Igora Weisse požádal, aby oslovil ostatní uchazeče a domluvil se s nimi, že se účasti zdrží. Nebo že podají takovou nabídku, aby nebyla nejvýhodnější. Weiss toto slíbil zajistit,“ uvádí soudní protokol, do něhož server iROZHLAS.cz nahlédl.

Andrea Vrbovská a Tomáš Horáček společně míří na inauguraci Miloše Zemana. | Foto: Ondřej Golis | Zdroj: iROZHLAS.cz

Jedna z firem protestuje

Vrbovské pak nezbylo nic jiného než uznat MW Dias jako vítěze. Prosadila ale, aby se na úklidové zakázce jako subdodavatel podílela firma TSB.

Zadávací řízení nicméně dodnes probíhá, jeden z vyloučených uchazečů, společnost Alfedus servis, s. r. o., se obrátil na Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Podle jednatele firmy Alexandra Rusevského kvůli tomu, že dokumentaci nemocnice někomu ušila na míru.

Kriminalisté v kauze kolem Horáčka s Vrbovskou dosud obvinili ještě dalších osm lidí kvůli přijetí úplatku, pokusu o vydírání, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a podplácení. Podle obhájce Jiřího Teryngela je stíhají celkem kvůli čtyřem skutkům. Ústeckého podnikatele a exředitelku Bulovky soud v sobotu poslal do vazby.

Horáček si podle policie řekl o úplatek 4,5 milionu korun i při předloňském tendru na stravování v Nemocnici Na Františku za 33 milionů korun. Manažer cateringové firmy mu ho ale odmítl dát, kvůli čemuž na něj Horáček údajně tlačil.

První oběť razie v nemocnicích: ředitel Nemocnice Na Františku Zelenák odstoupil

Číst článek

‚Tlačil na manažera‘

„Vyzval jej, aby si to ještě rozmyslel, protože v takovém případě měly být podmínky spolupráce omezené a jeho společnost měla mít zakázku pro Bulovku problém získat, neboť v případě zadávacího řízení by pro něj nebyl problém nechat nastavit kvalifikační podmínky tak, aby je společnost nebyla schopna splnit,“ líčí policejní protokol.

Když ani poté manažer stravovací firmy nesouhlasil, nyní již bývalý ředitel Nemocnice Na Františku a další obviněný kauzy Robert Zelenák tendr zrušil. Nakonec ale zakázka pokračovala. Podle serveru Seznam Zprávy ji nakonec vyhrála společnost Eurest.

Její tehdejší obchodní ředitel Antonín Tvrdoň, také stíhaný, údajně s pomocí ředitele Zelenáka a dalších manažerů nemocnice nakonec připravil tendr za 44 milionů korun, který pak jeho společnost získala. Za to měl odevzdat úplatek pět milionů korun. 

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme