Obviněný Horáček popsal tvorbu smluv ve VZP. Prověřují je ministerstva financí i zdravotnictví

Podnikatel Tomáš Horáček stíhaný v kauze Bulovka policii popsal, jak se tvořily smlouvy s největší pojišťovnou. Ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny podle jeho výpovědi ovlivňoval uzavírání smluv. A to na doporučení exposlance ODS Marka Šnajdra. Materiály k případu mají k dispozici Lidové noviny. Věc řeší ministr zdravotnictví.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stíhaný podnikatel Tomáš Horáček na snímku z roku 2011

Stíhaný podnikatel Tomáš Horáček na snímku z roku 2011 | Zdroj: Profimedia

Podnikatel Horáček promluvil při výslechu už letos v lednu. Podle Lidových novin byl nejvýznamnější osobou, na kterou Horáček ve své dvoudenní výpovědi na policii ukázal, generální ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek. 

V kauze nemocničních zakázek jsou dva další obvinění, je mezi nimi bývalý radní za ČSSD Hodek

Číst článek

Popsal třeba uzavření smlouvy mezi regionálními pobočkami Všeobecné zdravotní pojišťovny a společností, která provozuje v několika krajích dermatologické ambulance. Pobočky podle Horáčka musely dostat pokyn přímo z ústředí, aby zástupci pojišťovny hlasovali pro uzavření smlouvy. To měl prý exposlanec Šnajdr předjednávat s ředitelem Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněkem Kabátkem. Kabátek to odmítá. Šnajdr celou informaci označil za lež.

Horáček výpovědí usiluje o status spolupracujícího obviněného v kauze nemocničních zakázek, sám se považuje za „prostředníka“. 

,Závažná tvrzení‘

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch za ANO řekl, že smlouvu už prověřují ministerstva financí a zdravotnictví. Předběžné závěry kontroly podle něj ukázaly na „nestandardní procesy“.

Do kauzy kolem nemocničních zakázek byl zapojený i známý exministra Němečka, tvrdí Horáček

Číst článek

„Tvrzení jsou závažná. Pokud jsou pravdivá, je zcela jistě neakceptovatelné, aby takové chování zůstalo bez následků,“ řekl pro Lidové noviny Vojtěch. Formálně bude kontrola ukončená do dvou měsíců a závěry pak resorty předají policii. 

Vedení Všeobecné zdravotní pojišťovny nepovažuje spolupráci s danou společností za problematickou. „Dle kolegů u úseku zdravotní péče je zmiňovaná společnost standardním partnerem,“ uvedl pro Lidové noviny tiskový mluvčí pojišťovny Oldřich Tichý.

Horáček je podle policie hlavní postavou v korupční kauze týkající se pražských nemocnic Na Bulovce a Na Františku.

Vedle Horáčka obvinila policie například bývalou ředitelku Nemocnice Na Bulovce Andreu Vrbovskou, bývalého ředitele Nemocnice Na Františku Roberta Zelenáka, který kvůli obvinění rezignoval, a bývalého ředitele Nemocnice Na Bulovce Františka Nováka, jehož odvolal ministr zdravotnictví na začátku loňského července.

Horáček a kauza nemocnic

  • Horáček je podle policie hlavní postavou v korupční kauze týkající se pražských nemocnic Na Bulovce a Na Františku.
  • Obvinění kvůli zakázce Nemocnice Na Bulovce na úklid si vyslechl nejen Horáček, ale i exšéfka Bulovky Andrea Vrbovská, její nástupce František Novák a dalších pět lidí se společností TSB s.r.o. V souvislosti s tendrem podle policie Horáček a další chtěli úplatek 7,2 milionu korun.
  • Další obvinění padlo v souvislosti se zakázkou na stravování v Nemocnici Na Františku. Soutěž byla podle kriminalistů napsána na míru společnosti Eurest (nyní Compass Group). Tehdejší obchodní ředitel Antonín Tvrdoň za to měl odevzdat úplatek ve výši pět milionů korun. V první fázi tak kriminalisté obvinili vedle Tvrdoně a firmy Compass Group ústeckého podnikatele Tomáše Horáčka, který si o úplatek firmě řekl, šéfa Nemocnice Na Františku Roberta Zelenáka, Jitku Ulrichovou, manažerku společnosti Veřejné zakázky, s. r. o., a lékaře Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Martina Stříteského.
  • Loni v říjnu policisté začali stíhat Horáčka, dalšího člověka a dvě firmy. Tendr za téměř tři miliony korun v nedávném auditu kritizovalo ministerstvo zdravotnictví.
  • V lednu Česká televize a Zdravotnický deník uvedly, že se Horáček snaží získat postavení spolupracujícího obviněného.

nkr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme