Dar vrátíme, musíme zjistit, jak se ten pán do hnutí vetřel, říká Babiš ke sponzorství stíhaného Horáčka

Hnutí ANO vrátí věcný dar od ústeckého podnikatele Tomáše Horáčka, který je stíhán v aktuální kauze údajně zmanipulovaných zakázek ve zdravotnictví. Serveru iROZHLAS.cz to napsal premiér a šéf ANO Andrej Babiš. Horáček, který je nyní společně s odvolanou šéfkou Nemocnice Na Bulovce Andreou Vrbovskou ve vazbě, hnutí pomáhal před volbami v roce 2014 a 2016.

Původní zpráva Praha (Aktualizováno: 22:40 4. 7. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

„Dar vrátíme. Musíme zjistit, jak se ten pán do hnutí vetřel. Projednáme to na výboru hnutí,“ napsal v SMS Babiš. Reagoval tak na dotaz redakce, jak hnutí s darem od stíhaného podnikatele naloží.

Odposlechy: Horáček měl za úklid Nemocnice Na Bulovce dostat úplatek 7 milionů. ‚Přiměřený zisk,‘ hájí se

Číst článek

Horáček se angažoval v kampani ANO před komunálními volbami v roce 2014. S ním spojená firma Active Vision hnutí podle darovací smlouvy zadarmo zajistila pojízdný billboard a propagační spoty v celkové hodnotě 362 tisíc korun.

Podnikatel pomáhal hnutí i před krajskými volbami o dva roky později a objevil se i v jeho volebním štábu. „Přišel jsem na pozvání jedné ze společností spadající do mé skupiny, která se podílela na marketingové propagaci v rámci předvolební kampaně ANO,“ vysvětloval to tehdy Horáček deníku Echo24.cz.

Kontakt na ministry

V družném hovoru podnikatele tehdy zachytil fotograf serveru Echo24 třeba s bývalou ministryní práce a sociálních věcí Jaroslavou Němcovou (ANO), která dříve působila jako radní ve Středočeském kraji. Ta se s ním podle svých slov zná pouze z velkých zdravotnických akcí.

Dar od Rusňáka

V podobné situací se hnutí ANO ocitlo loni na jaře, kdy Andrej Babiš dal pokyn brněnské buňce vrátit dar od podnikatele Davida Rusňáka v hodnotě 1,1 milionu korun. Rusňák tehdy čelil obvinění v souvislosti s případem úniku informací z policejních spisů. Státní zastupitelství ale stíhání nakonec zastavilo (více čtěte ZDE).

Horáčka přitom kriminalisté považují za ústřední postavu zdravotnické kauzy, kvůli které minulý týden zasahovali na desítkách míst v Česku (více čtěte ZDE).

Mimo jiné dělali i domovní prohlídku u Pavlíny Kuncové, sestry středočeské hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO), která současně dělá asistentku dvou středočeským poslancům. Kuncová, jež dříve působila jako krajská manažerka hnutí, byla podle hejtmanky na policii podat k případu vysvětlení.

Před dvěma roky se Horáček pokusil získat vazbu také na současného ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), a to údajně pod záminkou boje proti korupci. „Prezentoval se jako někdo, kdo chce napravit nešvary v hospodaření nemocnic. Následně jsem ale pochopil, že jde o nedůvěryhodnou osobu s vazbami na mafii českého zdravotnictví,“ popsal ministr pro iROZHLAS.cz.

Policejní razie ve zdravotnictví

  • Národní centrála proti organizovanému zločinu spustila rozsáhlé razie na desítkách míst v Česku minulý týden. Zasahovala například v Nemocnici Na Františku i Na Bulovce, policie navštívila například i firmu HTS Corporate Group, která je spojená s První chráněnou dílnou podnikatele Tomáše Horáčka, či několik sociálních zařízení a domovů důchodců v Praze a ve středních Čechách.
  • Aktuálně čelí obvinění deset osob a dvě firmy, číslo ale není konečné. Část obvinění se týkala zmíněné zakázky na úklid. Vedle Daniela Pálka i jeho firmy TSB, odvolané ředitelky Bulovky Andrey Vrbovské a současného šéfa Františka Nováka je mezi stíhanými také manažer Igor Weiss, advokátka Šárka Kryglová a expertka na veřejné zakázky Kateřina Koláčková. Jejich role v případu ale není jasná. Weiss figuruje v ostravské úklidové společnosti MW-Dias, podle pracovnice firmy je nyní na dovolené. Kryglová pracuje pro advokátní kancelář Kruták Partners, kde také zasahovala policie. Advokátka v neděli na dotaz redakce odmítla, že by byla v případu obviněna. V pondělí už ale nebyla k zastižení. Podobně reagovala Koláčková, která je ředitelkou poradenské společnosti Otidea. Podle svých slov byla na policii podat pouze vysvětlení, v pondělí už byla nedostupná.
  • Další obvinění padlo v souvislosti se zakázkou na stravování v Nemocnici Na Františku. Soutěž byla podle kriminalistů napsána na míru společnosti Eurest (nyní Compass Group). Tehdejší obchodní ředitel Antonín Tvrdoň za to měl odevzdat úplatek ve výši pět milionů korun. V první fázi tak kriminalisté obvinili vedle Tvrdoně a firmy Compass Group ústeckého podnikatele Tomáše Horáčka, který si o úplatek firmě řekl, šéfa Nemocnice Na Františku Roberta Zelenáka, Jitku Ulrichovou, manažerku společnosti Veřejné zakázky, s. r. o., a lékaře Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Martina Stříteského.
  • Hlavní aktéry Horáčka s Vrbovskou poslal soud do vazby. „Nese to velmi těžce, má za to, že rozsah obvinění neodpovídá skutečnosti,“ řekl České televizi Horáčkův právník Teryngel. Proti obvinění podal stížnost. Stručná je i veřejně dostupná reakce Vrbovské. „Nic,“ reagovala exředitelka Bulovky na otázku novinářů, co říká na obvinění.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme