KSČM si nechá dary od firmy napojené na stíhaného Horáčka. ‚K vrácení nemáme důvod,‘ řekl Filip

KSČM si nechá dary od firmy napojené na podnikatele Tomáše Horáčka, který je momentálně ve vazbě kvůli údajně zmanipulovaným zakázkám ve zdravotnictví. Předseda komunistů Vojtěch Filip serveru iROZHLAS.cz řekl, že k vrácení příspěvků v celkové hodnotě 95 tisíc korun, které strana dostala loni před sněmovními volbami, není důvod.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda KSČM Vojtěch Filip

Předseda KSČM Vojtěch Filip | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

„KSČM nemá důvod ani možnost, jak by vrátila nefinanční plnění firmě Active Vision SE,“ reagoval předseda strany Vojtěch Filip na dotaz redakce, jak strana s darem od stíhaného podnikatele naloží.

Obviněný ‚velrybář‘ Horáček byl u šéfa komunistů Filipa. Na návštěvě chtěl lobbovat za své firmy

Číst článek

Komunisté obdrželi příspěvek v celkové hodnotě 95 tisíc korun loni na podzim před volbami do sněmovny. Šlo o dva věcné dary v podobě reklamních billboardů a brožur, jak vyplývá z výroční zprávy strany.

„Navíc v této firmě žádnou manažerskou funkci pan Tomáš Horáček nevykonává a neznáme důvod, proč je s touto záležitostí KSČM spojována,“ argumentuje dál Filip.

Ačkoli Horáček podle obchodního rejstříku v orgánech dané společnosti nefiguruje, jejím jménem v minulosti vystupoval, například loni na podzim na schůzce s Piráty (více čtěte ZDE). Společnost oficiálně vlastní jeho spolupracovnice, právnička Nina Rydlová. Ta do letošního února podle rejstříku vlastnila i celou skupinu HTS, do níž vedle Active Vision patří i Horáčkova První chráněná dílna.

Firma Active Vision se navíc objevila i na seznamu 38 společností, který ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) zaslal zkraje července všem organizacím přímo řízeným jeho resortem.

Aktéři kauzy Bulovka jezdili ‚luxusními vozy‘. Od podnikatele Horáčka podle policie dostali i mobil

Číst článek

Žádá od nich v souvislosti s kauzou údajně zmanipulovaných zakázek, jejíž ústřední postavou je právě Horáček, přehled všech smluv, které s danými firmami uzavřely.

Jednání ve sněmovně

Postup komunistů kritizuje například protikorupční organizace Transparency International. „Vyjádření předsedy KSČM ukazuje nezodpovědnou politiku přijímání darů, navíc v řádu desetitisíců korun. Existuje nejenom důvod, ale i možnost vrácení nefinančního plnění, jak je vidět na příkladu jiných stran,“ uvedl analytik organizace Milan Eibl.

Obviněný podnikatel Horáček se s předsedou komunistů Filipem sešel i osobně, jak už dříve upozornil server iROZHLAS.cz. Údajně chtěl lobbovat za své firmy v Kazachstánu a Vietnamu. Podle Filipa ale neuspěl (více čtěte ZDE).

Distanc Pirátů i hnutí ANO

Už dříve se přitom od sponzorství stíhaného podnikatele distancovalo hnutí ANO i Piráti. Ti minulý týden oznámili, že peníze pošlou na veřejně prospěšné projekty.

Politická síť ‚velrybáře‘ Horáčka: sponzoroval Piráty i KSČM, pracovat chtěl i s tajemníkem Vojtěchem

Číst článek

Pirátům společnost Active Vision před sněmovními volbami zajistila politické spoty vysílané ve dvacítce nemocnic, včetně Nemocnice Na Bulovce, a to v celkové hodnotě 445 tisíc korun (více čtěte ZDE).

Hnutí ANO s Tomášem Horáčkem spolupracovalo v kampani před komunálními volbami v roce 2014. Firma Active Vision hnutí podle darovací smlouvy zadarmo zajistila pojízdný billboard a propagační spoty v celkové hodnotě 362 tisíc korun.

Premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš serveru iROZHLAS.cz už dříve řekl, že dar vrátí. „Musíme zjistit, jak se ten pán do hnutí vetřel. Projednáme to na výboru hnutí,“ doplnil.

Podnikatel hnutí pomáhal i před krajskými volbami o dva roky později a objevil se i v jeho volebním štábu. 

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme