Lobbista Horáček se z vazby zbavil majetku. Otci vrátil pět pozemků, podíly na dvou prodal

Už půl roku tráví ve vazbě, i tak se ale Tomáš Horáček dokázal zbavit části majetku. Otci vrátil pozemky v Ústí nad Labem, podíly na dalších parcelách prodal. Státní zastupitelství sice ústřední postavě kauzy kolem nemocnic Na Bulovce a Na Františku prozatím nemovitosti nezablokovalo, Bulovka už ale kvůli případu vyčíslila milionovou škodu. Podezření, že Horáček majetek přesunul z dosahu policie kvůli možné škody, jeho advokát nekomentoval.

Původní zpráva Ústí nad Labem Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Horáček na březnové inauguraci Miloše Zemana.

Tomáš Horáček na březnové inauguraci Miloše Zemana. | Foto: Ondřej Golis | Zdroj: iROZHLAS.cz

Nemovitosti vlastněné či spoluvlastněné stíhaným podnikatelem z katastru nemovitostí zmizely v listopadu a prosinci. Od minulého týdne již Tomáš Horáček není majitelem pěti pozemků poblíž vlakového nádraží v Ústí nad Labem. Ze smlouvy založené v katastru vyplývá, že je lobbista na jaře 2016 dostal jako dar od otce.

Dar odvolal

Horáček starší se však letos v listopadu rozhodl vzít svůj dar zpět a od 6. prosince mu pozemky opět patří.

Kauza Bulovka: Horáček čelí stíhání kvůli další zakázce, policie obvinila i jednoho člověka a dvě firmy

Číst článek

„Na základě odvolání daru pro nevděk obdarovaného došlo k zániku vlastnického práva stávajícího vlastníka Tomáše Horáčka k předmětu daru a přechodu vlastnického práva na původního vlastníka pana Pavla Horáčka,“ uvádí k tomu prohlášení založené v katastru nemovitostí.

Zákon umožňuje odvolat dar pro nevděk, pokud například obdarovaný ublíží dárci či někomu z jeho blízkých porušením dobrých mravů. Proč chtěl Horáčkův otec pozemky zpět a jestli nejde jen o pojistku před policií, odmítl rozebírat. „Co se týče tohoto, tak se k tomu nebudu vyjadřovat, nemám zájem,“ reagoval Horáček starší na dotaz serveru iROZHLAS.cz.

Prodej za 300 tisíc

Pozemky v širším centru Ústí nad Labem však nejsou jediným majetkem, jehož se Tomáš Horáček zbavil. Na konci listopadu prodal za 300 tisíc korun svůj podíl na vlastnictví dvou luk v obci Chuderov hned vedle severočeského krajského města. Podle smlouvy by za ně měl obviněný lobbista každý měsíc inkasovat splátku 10 tisíc korun měsíčně.

Exředitel Františku říkal Horáčkovi ‚guru s Ferrari‘. V odposleších dle policie přiznal, že nemocnici neřídil

Číst článek

Jeden z Horáčkových advokátů Jiří Teryngel odmítl prodej i vrácení pozemků otci komentovat: „Já vám k tomu nemohu nic říct, protože o tom slyším poprvé.“ Obhájce je přesvědčen, že jeho klientovi žádné propadnutí majetku nehrozí. „Trestná činnost, pro kterou je stíhán, tedy uplácení a manipulace veřejnými zakázkami, neobsahuje ani náznakem žádnou škodu,“ argumentuje Teryngel.

Tři zakázky

Kriminalisté Horáčka obvinili kvůli manipulacím se třemi tendry: u zakázky na úklid Nemocnice Na Bulovce údajně žádal o úplatek 7,2 milionu korun; u tendru na stravování Nemocnice Na Františku údajně pět milionů korun. Na konci října se obvinění lobbisty rozrostlo o zakázku na dodání vjezdového systému pro Bulovku.

Nemocnice například jen u údajně zmanipulovaného tendru na úklid vyčíslila škodu na 7,5 milionu korun a připojila se k trestnímu řízení jako poškozený. Výše škody však ještě může vzrůst, audit ministerstva zdravotnictví například spočítal, že Bulovka platila za zakázky získané lobbistovou společností První chráněná dílna zbytečně více.

Proč zůstal lobbista Horáček za mřížemi? Z vazby posílal dopisy s pokyny, lhal o hovorech s advokátem

Číst článek

Majetek nezajistili

Dozorující státní zástupce Zdeněk Matula nechtěl důvody, proč Horáčkův majetek nezajistil, rozebírat. „Konkrétní postup ve věci - jaké důkazy či majetek policie zajistila, jaké výslechy provedla, co ještě plánuje provést a podobně - nelze komentovat, neboť věc se nachází v přípravném řízení a přípravné řízení je neveřejné. Mohu toliko uvést, že trestní stíhání osoby je vedeno vazebně a že podmínky, za nichž lze zajistit nárok poškozeného, jsou uvedeny v trestním řádu,“ odepsal na dotaz v obecné rovině.

Horáčkovi nedávno Matula znemožnil na poslední chvíli opustit vazbu, protože se podle něj snažil ovlivňovat svědky. Lobbista se tak nedostal na svobodu ani přesto, že složil kauci 10 milionů korun. Kriminalisté společně s ním stíhají dalších 11 lidí a čtyři firmy. Mezi nimi exředitelku Nemocnice Na Bulovce Andreu Vrbovskou, jejího nástupce Františka Nováka či šéfa Nemocnice Na Františku Roberta Zelenáka s lékařem Martinem Stříteským.

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme