První obvinění po razii. ‚Podnikatel Horáček, šéf Nemocnice Na Františku a nástupce Eurestu,‘ potvrdil advokát

Policie po razii v nemocnicích a sociálních zařízeních obvinila ředitele Nemocnice Na Františku Roberta Zelenáka, severočeského podnikatele Tomáše Horáčka nebo exmanažera společnosti Eurest Antonína Tvrdoně. Stíhání čelí také nástupce Eurestu, společnost Compass Group Czech republic. Jména všech obviněných serveru iROZHLAS.cz potvrdil jeden z advokátů Horáčka Jiří Teryngel.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie ČR (ilustrační foto)

Policie ČR (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

„Sděleno má pan Horáček, doktor Robert Zelenák, doktor Martin Stříteský, inženýrka Jitka Ulrychová a Antonín Tvrdoň. Jako právnická osoba Compass Group Czech Republic, dříve Eurest,“ řekl Teryngel serveru iROZHLAS.cz.

Policejní zásah ve zdravotnictví: kriminalisté se zajímají o zakázky v 39 sociálních zařízení

Číst článek

Horáčka kriminalisté považují za ústřední postavu rozsáhlé kauzy, kterou od čtvrtka vyšetřují.

Jak již informoval server iROZHLAS.cz, v případu figuruje i ředitel Nemocnice Na Františku Robert Zelenák, který se podle policie podílel na manipulacích se zakázkou na stravování.

Úplatek pět milionů

Úplatek pět milionů korun měl podle serveru Seznam Zprávy dát někdejší manažer cateringové firmy Eurest Antonín Tvrdoň. Nástupnická společnost Eurestu, firma Compass Group, obvinění odmítla komentovat. „Já se vám k tomu nebudu vyjadřovat,“ řekla její jednatelka Zuzana Volková. 

„Vzhledem k ranému stadiu tohoto vyšetřování se domníváme, že není vhodné, abychom se k této záležitosti v tuto chvíli jakkoliv vyjadřovali. Samozřejmě že jsme si vědomi policejního vyšetřování firem i jednotlivců v celé České republice a s příslušnými vyšetřujícími orgány otevřeně spolupracujeme,“ doplnila o několik dní později mluvčí Compass Group.

Případ nekomentovala ani Nemocnice Na Františku. „Je na to uvaleno embargo. Dokud nebude hotovo vyšetřování, nebudeme poskytovat žádné informace. Tímto končím,“ řekl její mluvčí Vladimír Juřina.

Tomáš Horáček

 • severočeský podnikatel, o němž média psala jako o „velrybáři“, který společně s tehdejším „severočeským kmotrem“ ČSSD Petrem Bendou lovil fiktivní straníky soudy pravomocně potrestaly za pojistný podvod.
 • policie ho považuje za hlavu „klientelistické sítě“, která ovládala i zadávání zakázek sociálních zařízení pod správou Prahy a Středočeského kraje
 • jeho a s ním spojené firmy od Nemocnice Na Bulovce pod vedením Andrey Vrbovské získávaly velké množství zakázek.
 • jen za poslední rok a půl podle Mf Dnes získala od Bulovky 25 zakázek za 65 milionů korun. Poslední z nich na dodávku ultrazvuku Vrbovská podepsala den před svým odvoláním.

Další obviněná, Jitka Ulrychová, je manažerka společnosti Veřejné zakázky, s. r. o. „Paní Ulrychová tady teď není a já vám k tomu nic neřeknu,“ řekla serveru iROZHLAS.cz spojovatelka.

Na adrese, kde společnost sídlí, zasahovala policie, jak přímo na místě ověřil server iROZHLAS.cz.

‚Je to novinka‘

Kriminalisté podle advokáta Teryngela obvinili i přednostu kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Martina Stříteského.

Mluvčí nemocnice Filip Brož serveru iROZHLAS.cz řekl, že je to pro něj novinka. „V tuto chvíli tuto informaci nemáme. Jakkoli ctíme presumpci neviny, pokud by byl obviněn některý z našich přednostů, tak to by byla závažná věc, kterou bychom řešili okamžitě,“ uvedl.

Kde také úřadovala národní protimafiánská centrála

 • Nemocnice Na Bulovce
 • Nemocnice Na Františku
 • 39 domovů důchodců a další sociální zařízení v Praze a Středočeském kraji
 • Dům Andrey Vrbovské
 • Sídlo firmy HTS Corporate group
 • Kancelář firmy Veřejné zakázky s. r. o.
 • Kancelář advokáta Radka Jurčíka
 • Kancelář zdravotnické firmy B. Braun

Redakce se snažila získat také vyjádření ředitelky nemocnice Dany Juráskové, ta ale na telefonáty nereagovala.

Aktuálně policie podle obhájce Teryngela obviněné vyslýchá. „Současně probíhají prohlídky jiných prostor.“

Více případ odmítl komentovat, potvrdil ale, že Tomáš Horáček proti obvinění podá stížnost. „Nemám jeho souhlas a podepsal jsem i poučení o mlčenlivosti. Usnesení je poměrně rozsáhlé, akorát píšu stížnost,“ uvedl Teryngel.  

Policie zamířila na desítky míst

Policie pětici lidí a firmu stíhá pro trestný čin přijetí úplatku, pokusu o vydírání, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a podplácení.

Kromě Nemocnice Na Bulovce či Na Františku se detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu zajímají o desítky míst v Praze a ve středních Čechách.

Zajímají se o veřejné zakázky například na ostrahu objektů, dodávku hygienických potřeb nebo pořízení osobních automobilů.

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme