Policie obvinila Tomáše Horáčka kvůli ovlivňování svědků z vazby. S lobbistou stíhá i další dva lidi

Lobbista Tomáš Horáček si zkraje letošního roku vyslechl další obvinění. Policie hlavního aktéra úplatkářských kauz kolem nemocnic Na Bulovce a Na Františku nově začala stíhat kvůli telefonátům a posíláním dopisů z vazby. Svým spolupracovníkům v nich dával instrukce a podle státního zástupce ovlivňoval svědky. Další obvinění v kauze zaznělo na konci loňského roku, kvůli zakázce Bulovky policisté stíhají další firmu.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obviněný lobbista Tomáš Horáček | Zdroj: Reprofoto ČT24

„V lednu 2019 policejní orgán rozšířil trestní stíhání jedné fyzické osoby, respektive zahájil trestní stíhání dvou fyzických osob pro přečin maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání pro skutek, k němuž došlo v průběhu vyšetřování,“ sdělil serveru iROZHLAS.cz dozorující státní zástupce Zdeněk Matula.

Proč zůstal lobbista Horáček za mřížemi? Z vazby posílal dopisy s pokyny, lhal o hovorech s advokátem

Číst článek

‚Já to nejsem‘

Jeden z lobbistových advokátů Jiří Teryngel nechtěl upřesnit, zda se obvinění týká někoho z Horáčkových obhájců. „Já to nejsem, více to komentovat nebudu,“ reagoval na dotaz.

Serveru iROZHLAS.cz nicméně již v listopadu popsal, že jeho klient z vazby volal z nedovoleného telefonu. Horáček ohlásil, že jde o hovory s obhájcem - v takových případech je ze zákona nelze odposlouchávat –, ve skutečnosti se ale bavil s jedním ze svých spolupracovníků.

Teryngel také přiznal, že lobbista zpoza mříží rozesílal dopisy, psal do nich ale prý pouze instrukce podřízeným, aby udržel v chodu svoji společnost První chráněná dílna.

Státní zástupce to však vyhodnotil jako ovlivňování svědků a pokus o pokračování v trestné činnosti. V listopadu proto na poslední chvíli zamezil lobbistově odchodu z vazby. A to i přes to, že složil kauci 10 milionů korun a pustil ho soud.

Kauza Bulovka: Horáček čelí stíhání kvůli další zakázce, policie obvinila i jednoho člověka a dvě firmy

Číst článek

Hrozí jim dva roky

Horáčkovi a dalším dvěma obviněným hrozí za maření vazby až dva roky vězení.

Podnikatel by ale mohl za mřížemi pobýt mnohem déle. To v případě odsouzení za manipulace se zakázkami a korupci kolem pražských nemocnic, kvůli kterým se do vazby dostal.

Proti nejnovějšímu obvinění se již brání. „Podali jsme stížnost,“ uvedl Teryngel.

Horáček podal stížnost i na loňské uvalení vazby, Ústavní soud ji ale ve středu odmítl jako neopodstatněnou.

Obvinili další firmu

Ani obvinění kvůli vazbě není jediné, které v posledních týdnech ve sledované korupční kauze zaznělo. Od konce loňského roku policie kvůli zakázce pro Bulovky stíhá další firmu.

„V prosinci 2018 zahájila trestní stíhání jedné právnické osoby v souvislosti se zadávacím řízením na veřejnou zakázku pro Nemocnici Na Bulovce pro zločin zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a zločin podplacení,“ upřesnil pro iROZHLAS.cz státní zástupce Matula.

Lobbista Horáček se z vazby zbavil majetku. Otci vrátil pět pozemků, podíly na dvou prodal

Číst článek

Případ pražských nemocnic se prozatím týká tří skutků, u zakázky na úklid Nemocnice Na Bulovce podle kriminalistů Horáček žádal o úplatek 7,2 milionu korun; podle policie se podílel i na manipulacích se zakázkou Bulovky na vybudování automatického vjezdového systému.

V případě Nemocnice Na Františku údajně lobbista žádal úplatek pět milionů korun za zmanipulování zakázky na stravování.

Kriminalisté v kauze dosud obvinili 14 lidí a pět firem. Kromě Horáčka také bývalou ředitelku Bulovky Andreu Vrbovskou s jejím nástupcem Františkem Novákem, někdejšího šéfa Nemocnice Na Františku Roberta Zelenáka, lékaře Martina Stříteského nebo manažera Antonína Tvrdoně. 

Kauza nemocnic

  • Obvinění kvůli zakázce Nemocnice Na Bulovce na úklid si vyslechl Horáček, exšéfka Bulovky Andrea Vrbovská, její nástupce František Novák a dalších pět lidí se společností TSB s.r.o. V souvislosti s tendrem podle policie Horáček a další chtěli úplatek 7,2 milionu korun.
  • Další obvinění padlo v souvislosti se zakázkou na stravování v Nemocnici Na Františku. Soutěž byla podle kriminalistů napsána na míru společnosti Eurest (nyní Compass Group). Tehdejší obchodní ředitel Antonín Tvrdoň za to měl odevzdat úplatek ve výši pět milionů korun. V první fázi tak kriminalisté obvinili vedle Tvrdoně a firmy Compass Group ústeckého podnikatele Tomáše Horáčka, který si o úplatek firmě řekl, šéfa Nemocnice Na Františku Roberta Zelenáka, Jitku Ulrichovou, manažerku společnosti Veřejné zakázky, s. r. o., a lékaře Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Martina Stříteského.
  • Loni v říjnu policisté začali stíhat Horáčka, dalšího člověka a dvě firmy. Tendr za téměř tři miliony korun v nedávném auditu kritizovalo ministerstvo zdravotnictví. 

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme