Kauza Bulovka: podnikatele Horáčka propustil státní zástupce z vazby

Státní zástupce propustil z vazby podnikatele Tomáše Horáčka obviněného z korupce a ovlivňování zakázek v nemocnicích. Serveru iROZHLAS.cz to potvrdil státní zástupce Zdeněk Matula. Horáček čelí spolu s dalšími lidmi obvinění v kauze údajných manipulací se zakázkami v pražských nemocnicích.

Praha (Aktualizováno: 11:19 23. 1. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stíhaný podnikatel Tomáš Horáček na snímku z roku 2011

Stíhaný podnikatel Tomáš Horáček na snímku z roku 2011 | Zdroj: Profimedia

„Mohu potvrdit, že v kauze týkající se Nemocnice Na Bulovce a Nemocnice Na Františku jsem dospěl k závěru, že trestní stíhání jednoho z obviněných není nadále nutné vést vazebně, a proto jsem v jeho případě rozhodl o nahrazení vazby několika opatřeními,“ napsal serveru iROZHLAS.cz v SMS Matula.

Policie obvinila Tomáše Horáčka kvůli ovlivňování svědků z vazby. S lobbistou stíhá i další dva lidi

Číst článek

O jaké opatření se má konkrétně jednat, ale Matula neupřesnil. „Jde o maximum informací, které budou z naší strany v tuto chvíli poskytnuty,“ dodal. Na propuštění stíhaného podnikatele upozornila Česká televize.

Horáček byl ve věznici v Litoměřicích, podle informací ČTK ho propustili 16. ledna. Ve věznici strávil přes půl roku.

Na Bulovce a Na Františku

Lobbista Tomáš Horáček byl stejně jako bývalá ředitelka Nemocnice Na Bulovce Alena Vrbovská ve vazbě kvůli obavě, že by mohli ovlivňovat svědky. U Horáčka zároveň panovala obava, že by mohl pokračovat v trestné činnosti.

Horáčka ale nyní podle informací České televize státní zástupce z vazby propustil. Vrbovská se na svobodu dostala už koncem září.

Policie Horáčka považuje za hlavního aktéra úplatkářských kauz kolem pražských nemocnic Na Bulovce a Na Františku. Začátkem letošního roku ho ale nově začala stíhat kvůli telefonátům a posíláním dopisů z vazby, jak již dříve informoval server iROZHLAS.cz.

Nejvyšší státní zastupiteství odmítlo stížnosti obviněných v kauze Bulovka

Číst článek

Svým spolupracovníkům v nich měl dávat instrukce a podle státního zástupce ovlivňovat svědky. Horáčkův advokát Jiří Teryngel to ale již dříve odmítl.

Horáček se měl dostat z vazby již před Vánocemi, kdy jeho propuštění dokonce posvětil soud a podnikatel složil kauci ve výši 10 milionů korun, jak informoval server iROZHLAS.cz. Ve vazbě ale přesto zůstal, protože jeho odchod zastavil právě státní zástupce.

Bývalá ředitelka Bulovky společně s Horáčkem podle policie zmanipulovala zakázku na úklid Nemocnice Na Bulovce za 149 milionů korun.

Andrea Vrbovská a Tomáš Horáček společně míří na inauguraci Miloše Zemana. | Foto: Ondřej Golis | Zdroj: iROZHLAS.cz

Dvojice údajně nejdříve připravila tendr pro společnost TSB. Horáček se poté za zády Vrbovské domluvil s další firmou MW Dias. Právě ta přišla díky informacím od Horáčka s nejnižší nabídkou a TSB si podle policejního obvinění nakonec vzala jako subdodavatele.

Horáček za to údajně žádal úplatek 7,2 milionu korun. Společnost MW Dias jakékoli spojení s lobbistou odmítla.

„Společnost MW Dias, a. s., nikdy nejednala s Tomášem Horáčkem o zakázce na úklid Nemocnice Na Bulovce. Nabídku na veřejnou zakázku na úklidové služby Nemocnice Na Bulovce firma MW Dias podala bez jakýchkoliv neveřejných informací,“ uvedla již dříve mediální zástupkyně firmy Marcela Vylitová.

Lobbista Horáček se z vazby zbavil majetku. Otci vrátil pět pozemků, podíly na dvou prodal

Číst článek

Druhá větev případu se týká také údajného úplatku pěti milionů v souvislosti s tendrem na stravování v Nemocnici Na Františku v hodnotě 33 milionů korun.

Soutěž byla podle kriminalistů napsána na míru společnosti Eurest (nyní Compass Group). Horáček za to měl po tehdejším obchodním řediteli Antonínu Tvrdoňovi žádat úplatek ve výši pět milionů korun.

Kriminalisté v kauze podle posledních informací obvinili 14 lidí a pět firem. Kromě Horáčka také bývalou ředitelku Bulovky Andreu Vrbovskou s jejím nástupcem Františkem Novákem, někdejšího šéfa Nemocnice Na Františku Roberta Zelenáka, lékaře Martina Stříteského nebo manažera Antonína Tvrdoně. 

kno, ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme