Šéf KSČM Filip intervenoval v Horáčkův prospěch i u sociálního úřadu. Hrozil kontrolním výborem a NKÚ

Předseda KSČM Vojtěch Filip psal ve prospěch obviněného podnikatele Tomáše Horáčka nejen na ústecký finanční úřad. Podle zjištění serveru iROZHLAS.cz se přimlouval i u České správy sociálního zabezpečení, a to za lobbistovu společnost Svět zdraví, jež chtěla ovládnout zadluženou pražskou Nemocnici svaté Alžběty. Ta prochází insolvencí a ČSSZ je jejím největším věřitelem. O nemocnici s Horáčkem usiloval exposlanec ODS Marek Šnajdr.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda KSČM Vojtěch Filip

Předseda KSČM Vojtěch Filip | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: ČTK

„Já si myslím, že jsem udělal tři takové interpelace (za soukromé firmy – pozn. red.),“ prohlásil Filip v rozhovoru pro Radiožurnál poté, co letos v dubnu vyšlo na povrch, že lobboval ve prospěch Horáčkovy První chráněné dílny.

‚Není to moc ostré?‘ Šéf komunistů Filip v dopisech orodoval za Horáčka, psala je lobbistova advokátka

Číst článek

„Jedna se myslím týkala úřadu práce, jedna finančního úřadu (za První chráněnou dílnu – pozn. red.) a jedna České obchodní inspekce,“ dodal s tím, že vyjma Horáčkovy dílny se další dvě interpelace týkaly firem, jež s Horáčkem neměly nic společného. 

Místopředseda Poslanecké sněmovny ale opomenul „interpelaci“ ze srpna 2017, tedy dva měsíce před tím, než kvůli Horáčkově dílně odeslal první z dopisů na finanční úřad.

Jak nyní zjistil server iROZHLAS.cz, Filip před dvěma roky psal i tehdejšímu řediteli České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) Petru Hejdukovi. Důvodem byl Svět zdraví, jiná ze společností severočeského podnikatele Tomáše Horáčka, jenž je obviněn v kauze kolem manipulací veřejných zakázek v pražských nemocnicích.

Filip v dopise kritizoval postup ČSSZ a jejího ředitele varoval před zapojením Kontrolního výboru Poslanecké sněmovny i Nejvyššího kontrolního úřadu. 

Nedlouho poté, co Filip varovný dopis na ČSSZ odeslal, obdrželi komunisté od Active Vision, další z Horáčkových firem, nefinanční dary za zhruba 96 tisíc korun.

‚Nepochopitelné‘ jednání

Tak jako v případě lobbingu pro První chráněnou dílnu, který popsal deník Právo, i tentokrát byl oficiálním Filipovým impulzem k interpelaci dopis od protežované firmy – v tomto případě od Světa zdraví – který šéfovi komunistů adresoval tehdejší člen představenstva společnosti a Horáčkův zaměstnanec Jan Zeman.

Vojtěch Filip a První chráněná dílna

  • Na přelomu let 2017 a 2018 poslal Vojtěch Filip na Finanční úřad Ústeckého kraje tři dopisy, v nichž lobboval za Horáčkův nejvýnosnější byznys – První chráněnou dílnu. Na dopisy upozornil deník Právo.
  • Filip v nich ostře kritizuje kontroly, které upozornily na možné porušení rozpočtové kázně. Předseda KSČM postup úřadu označoval za šikanózní, diskriminační, účelový a nezákonný – s jediným cílem, poškodit dobré jméno Horáčkova podniku.
  • Jak nedávno upozornil server iROZHLAS.cz, dopisy nepsal Filip, ale Horáčkova tehdejší advokátka Nina Rydlová. Ta je posílala Filipovu asistentovi Lukáši Gibiecovi, který je šéfovi komunistů předával k podpisu. Dle vyjádření Filipa na tom „není nic špatného“.  
  • Dopisy si na finančním úřadě po medializaci vyžádali policejní vyšetřovatelé, kteří o tématu mluvili rovněž s Gibiecem.

Ten v listu kritizuje postup ČSSZ, která dle něj jednala „nepochopitelně“ v insolvenčním řízení zadlužené pražské Nemocnice svaté Alžběty.

Nemocnici, respektive její závod, se od června 2017 pokoušela v insolvenčním řízení koupit právě společnost Svět zdraví. Jak v minulosti napsal deník Právo, za snahami o ovládnutí ústavu stál vyjma Horáčka i vlivný zákulisní hráč a exposlanec za ODS Marek Šnajdr. Ten měl se severočeským podnikatelem dohodu o případné 50procentní investici.

ČSSZ je s pohledávkou 25 milionů korun největším věřitelem, průběh dosud neukončeného insolvenčního řízení tudíž může značně ovlivnit. V dané době proti sobě stály dva návrhy – jednak nabídka na odkup ze strany Světa zdraví, jednak návrh dlužníka (tedy nemocnice) na reorganizaci společnosti.

Jan Zeman v dopise argumentoval, že nabídka Světa zdraví je pro věřitele mnohem výhodnější. A podivoval se, proč úřad otálí s podporou jimi navrhovaného řešení.

Jak je ale možné vyčíst z insolvenčního rejstříku (a bylo to možné i tehdy), věřitelé v čele s insolvenčním správcem neměli dostatečné informace o všech pohledávkách, nebylo tedy možné jasně posoudit ekonomickou výhodnost obou návrhů. Věřitelé proto čekali na doplnění informací o pohledávkách ze strany nemocnice.

Tomáš Horáček | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Konzultace s Rydlovou

Insolvenční správce tehdy upozorňoval, že rozhodnutí o konkurzu – tedy prodeji nemocnice – by bylo nevratné, proto doporučoval s „verdiktem“ počkat.

S nabídkou Světa zdraví navíc zásadně nesouhlasil Konvent sester alžbětinek, který vlastní budovu, v níž nemocnice sídlí. V případě odkupu závodu by alžbětinky Horáčkově společnosti nepronajaly prostory, nemocnice by se proto musela přesunout z pražského Albertova jinam. Tomu nebyla nakloněna ani ČSSZ.

Lukáš Gibiec

  • Jako asistent pracoval pro Vojtěcha Filipa, zároveň byl zaměstnancem i Tomáše Horáčka. Nyní už nepracuje pro žádného z nich. 
  • Podle Filipa pro něj Gibiec pracoval v „mediální oblasti“, skončil prý na podzim minulého roku.
  • Gibiec krátce pracoval i pro bývalou ministryni práce a sociálních věci Jaroslavu Němcovou (ANO) – dle ní právě na doporučení Filipa. Němcová, jak informoval deník Právo, doporučovala Horáčkovy služby ředitelům středočeských nemocnic s tím, že se jedná o „dobrého člověka“.
  • V minulosti pracoval i pro deník Blesk, kde psal kritické články mimo jiné i na adresu Horáčka.

„Na tomto místě opětovně uvádím, že vyššího uspokojení navrhovaného společností Svět zdraví lze s úspěchem dosáhnout pouze za předpokladu, že ČSSZ nebude, jakožto věřitel s nejvyšší nezajištěnou pohledávkou, souhlasit s navrhovaným reorganizačním plánem,“ psal Zeman Filipovi.

Server iROZHLAS.cz zjistil, že dopis nepsal Zeman, ale Horáčkova tehdejší klíčová advokátka Nina Rydlová. Ta, jak redakce upozornila nedávno, psala rovněž tři dopisy, jež místopředseda sněmovny adresoval Finančnímu úřadu Ústeckého kraje v souvislosti s První chráněnou dílnou.

Ještě před tím, než se dopis dostal oficiální cestou k Filipovi, ho navíc Rydlová konzultovala a e-mailem poslala Filipovu tehdejšímu poradci (a v té době i Horáčkovu zaměstnanci) Lukáši Gibiecovi. Internetové komunikace se účastnil i Horáček.

„Zasílám v příloze a přikládám i několik příloh pro lepší pochopení věci. Jinak všechny dokumenty lze nalézt na justici v sekci insolvence – subjekt: Nemocnice Sv. Alžběty,“ psala Rydlová začátkem srpna 2017 Gibiecovi.

Filipovo varování

Dva týdny poté dostal dopis Filip a už týden na to psal šéf komunistů „interpelaci“ tehdejšímu zastupujícímu řediteli České správy sociálního zabezpečení Petru Hejdukovi.

Jeho argumentace se od té „z pera“ Rydlové nijak zásadně nelišila. „Z tvrzených informací vyplývá, že uspokojení věřitelů, tedy v tomto případě ČSSZ, je tímto způsobem téměř trojnásobně vyšší než v případě navrhované reorganizace, což údajně dokládá i znalecký posudek znaleckého ústavu prezentovaný insolvenčnímu soudu. Přesto podle nám zaslaných informací preferuje a aktivně prosazuje ČSSZ v insolvenčním řízení variantu reorganizace přesto, že tímto způsobem bude inkaso ČSSZ z uvedené pohledávky o několik milionů Kč nižší,“ stojí ve Filipově dopise.

Nemocnice svaté Alžběty | Foto: Milan Malíček | Zdroj: Právo / Profimedia

Jak již bylo zmíněno výše, z insolvenčního rejstříku bylo patrné, že schválení reorganizačního plánu nebylo prosazováno. Proces se protahoval kvůli tomu, aby věřitelé měli o obou nabídkách kompletní informace – a mohli se na jejich základech rozhodnout.

„Ze všech shora uvedených důvodů Vás proto zdvořile žádám o vysvětlení Vašeho postupu, a to především s ohledem na princip správy veřejných prostředků a veřejného majetku,“ pokračoval Filip.

Dopis zakončil varováním: „Jsem si vědom, že k podrobnějšímu prověření postupu ČSSZ je příslušný kontrolní výbor Poslanecké sněmovny a Nejvyšší kontrolní úřad, věřím však, že obsah Vaší odpovědi nevyvolá potřebu jejich zapojení.“

‚Právo interpelovat‘

Na dotaz, jestli je běžné, že poslanec posílá na správu sociálního zabezpečení dopis v podobném znění, exředitel Hejduk serveru iROZHLAS.cz řekl: „Není to normální, to určitě ne. Takto poslanci na úřad běžně rozhodně nepíšou.“

Filip se brání tím, že má právo interpelovat vedoucí správních úřadů. Nezisková protikorupční organizace Transparency International ale vidí jeho postup jinak. 

Poslanec Filip si očividně plete veřejnou funkci s funkcí soukromého lobbisty. Navíc pro osobu, která skrze své nefinanční dary podpořila KSČM," uvedl už v souvislosti s První chráněnou dílnou vedoucí analytik Transparency International Milan Eibl. Filipova rétorika podle něj připomíná vyhrožování.  

Proč Filip orodoval za obviněného podnikatele u finančního úřadu? ‚Ať se na mě obrátí i ostatní,‘ říká

Číst článek

Na Horáčkovu stranu

Správa sociálního zabezpečení s Filipovou kritikou nesouhlasí. 

„Tato kauza se – ve smyslu výhodnosti jednotlivých řešení pro věřitele a dlužníka - vyvíjela velmi dynamicky. V tomto směru byla zpracována i odpověď na přípis poslanci Filipovi, která vycházela z tehdy dostupných podkladů a informací, přičemž právě v daném okamžiku nebylo zřejmé, která nabídka byla výhodnější pro uspokojení pohledávek věřitele,“ přiblížila obsah reakce na Filipův dopis mluvčí instituce Jana Buraňová.

Ve zmíněné odpovědi ČSSZ Filipa ubezpečovala, že v žádném případě neprosazuje zájmy jakéhokoli subjektu, který v řízení figuroval. „Dosavadní postoj a postup ČSSZ nelze tedy hodnotit jako jednostranné prosazování varianty řešení úpadku reorganizací,“ zvýraznil v odpovědi Filipovi úřad.

Na následující schůzi věřitelů, která proběhla v lednu roku 2018, ČSSZ reorganizační plán předložený nemocnicí odmítla. A přikláněla se k nabídce Světa zdraví, ačkoliv se vstupem Horáčkovy společnosti do závodu nesouhlasily alžbětinky, které jí proto odmítly pronajmout prostory, v nichž nemocnice působila.

Vojtěch Filip lobboval za Tomáše Horáčka minimálně u dvou správních úřadů | Foto: Koláž iROZHLAS.cz

‚Žádné dohady, žádné domluvy‘

Zanedlouho se proto do jednání vložil Konvent napřímo – s výhodnější nabídkou, než byla ta Horáčkova, potažmo Šnajdrova. V polovině loňského roku navíc poslali policisté Tomáše Horáčka do vazby kvůli obvinění z korupce a Svět zdraví svoji nabídku stáhl. Nyní se dokončují finální kroky k tomu, aby alžbětinky, potažmo jejich nově založená společnost, nemocnici převzaly.

K aktivitě Vojtěcha Filipa se nikdo ze zúčastněných nechtěl příliš vyjadřovat. Rydlová odkazovala na advokátní mlčenlivosti, Horáček na zaslané dotazy nereagoval. Gibiec redakci napsal, že Horáček je vyšetřován policií, „stejně tak jako všechna jeho tvrzení“, proto se k celé věci nebude vyjadřovat.

Vysvětlení nenabídl ani Filip. Na otázky, proč předseda komunistů psal v Horáčkův prospěch i na ČSSZ – a zda se s ním na daném postupu domlouval, odpověděla až mluvčí KSČM Helena Grofová: „Předseda Vojtěch Filip se s panem Horáčkem na ničem nedohadoval, nic si nedomlouvali.“

Adéla Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme