Tím, že si nedám v neděli řízek, nepomůžu světovému klimatu, myslí si senátor ODS Jirsa

Zemědělství spotřebovává 70 % dostupných vodních zdrojů. Společně s lesnictvím a dalšími způsoby využívání půdy se podílí na všech lidstvem produkovaných emisích skleníkových plynů 23 %. Odborníci z Mezivládního panelu pro změnu klimatu, který pracuje pod hlavičkou OSN, proto doporučují soustředit se na lepší hospodaření s půdou. A také změnit stravovací návyky, konkrétně omezit spotřebu masa.

Interview Plus Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Jirsa

Tomáš Jirsa | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: ČTK

„Myslím, že o tom musíme přemýšlet a musíme se o tom bavit, ale nevyvolá to ve mně reakci, že bychom měli navrhovat zákon o tom, že vybijeme stáda hovězího a chovy vepřového a přestaneme jíst maso,“ komentuje doporučení panelu v Interview Plus senátor ODS Tomáš Jirsa.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celé Interview Plus Jana Bumby

„Za posledních 10 let, kdy se rozjíždí ochrana klimatu ve velkém, slyšeli posluchači stovky a stovky návrhů, jak zachránit klima. Od těch, které říkáte a které jsou racionální, třeba hospodařit lépe s vodou v zemědělství, až po ty bláznivé, jako že by ženy neměly rodit děti,“ řekl.

Hlavně nešílet

Klimatická změna podle jeho mínění probíhala a stále probíhá. Měl možnost o tématu mluvit třeba s egyptologem Miroslavem Bártou, který mu ukazoval egyptské nápisy o klimatické změně staré pět šest tisíc let. „Klimatické změny tady byly, jsou a budou a je potřeba se jim přizpůsobovat, ale nešílet.“

Proč si myslí, že návrh panelu jíst méně masa je absurdní? „Jestliže, a nechytejte mě za slovo, 80 nebo 90 % veškerého CO2 tvoří světové oceány a my jako lidi ten zbytek, a jestliže ze zbytku jsou emise za loňský rok 37 miliard tun a na EU připadá 3,5 miliardy tun, tedy 9 %, my snižujeme uhlíkovou stopu (na Česko připadá 0,2 % z celého objemu) a zbytek světa za tu dobu zvýšil emise 50×,… tak přece tím, že si nedám v neděli řízek, nepomůžu světovému klimatu,“ odpovídá Jirsa.

Závěry panelu senátor porovnává s jinými a se skeptickými weby, na kterých se „sdružují vědci, kteří nejsou takovíto alarmisté“, a s knihami, které „popisují globální oteplování racionálně“ – jmenuje například knihy Bjørna Lomborga. „Je potřeba se na ten alarmismus dívat s přirozeným skepticismem a nenaskakovat na všechny blázniviny, které jsou nám předkládány.“

Mají podle něho nějaké dopady mezinárodní dohody o boji proti změně klimatu, jako ta z Paříže? A jaká opatření je on sám ochoten podpořit? Poslechněte si celé Interview Plus Jana Bumby. Hostem byl senátor ODS Tomáš Jirsa.

Jana Přinosilová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme