Exmanažer Čepra Kadlec dostal za daňový únik 5,5 roku vězení. Odvolali jsme se, říká jeho advokát

Bývalý šéf státního podniku Čepro Tomáš Kadlec si má kvůli jedenáctimilionovému úniku na daních odpykat 5,5 roku ve vězení a zaplatit pětimilionovou pokutu. Rozhodl o tom pražský městský soud. Radiožurnálu to potvrdila jeho mluvčí Markéta Puci.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Kadlec (snímek z roku 2014) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Trest je se zařazením do věznice s ostrahou. V případě, že by odsouzený peněžitý trest nezaplatil, vyměřil mu soud osmnáctiměsíční trest odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, obžalovaný se proti němu na místě odvolal, státní zástupce si ponechal pro odvolání lhůtu. Tedy s určitostí víme, že se bude případem ještě zabývat Vrchní soud v Praze,“ uvedla Puci.

Nejdřív úplatek, teď půjčka nebo tajný příjem. Exmanažer Čepra Kadlec stojí před soudem

Číst článek

Kadlec měl zaplatit podle obžaloby pražského vrchního státního zastupitelství daně z příjmu z více než milionu dolarů a sta tisíce eur, tedy 33 milionů korun. Peníze mu přistály na jeho švýcarském kontě krátce poté, co se stal v roce 2003 šéfem státního distributora pohonných hmot Čepra.

O dalších osm let později pak peníze ve švýcarské Coutts Bank objevily tamní úřady na žádost české policie. Ta se původně domnívala, že mohlo jít o úplatek právě z doby, kdy Kadlec vedl Čepro. Peníze totiž přišly od lichtenštejnské firmy Shira Anstalt, která byla majitelem společnosti Tukový průmysl.

A ta figurovala v kauze pochybných miliardových pohledávek vůči Čepru, které po firmě vymáhala skupina lidí kolem podnikatele Radovana Krejčíře.

Jenže peníze z Kadlecova účtu zmizely a v další kauze, kde je Kadlec stíhán a kam žalobci informaci o penězích ve Švýcarsku vložili, se u soudu neprokázalo, že by šlo o úplatek. Vrchní státní zastupitelství tedy nakonec předloni Kadlece v nové kauze obvinilo za zatajení příjmu a daňového úniku velkého rozsahu.

Policejní zásah ve státním Čepru. Zaměstnanci měli narušovat technologie firmy

Číst článek

Kadlec obžalobu při své výpovědi u soudu minulý týden označil za nesmyslnou. Podle něj peníze na švýcarském kontě nikdy nebyly jeho příjmem.

„Státní zástupce dobře věděl, že se nejednalo o mé finanční prostředky. A že tam, kde měly být složeny, jsem je řádně vrátil,“ vysvětlil.

Pro Radiožurnál pak Kadlec dodal: „Byly to peníze na nějaký podnikatelský, investiční záměr, který se nezrealizoval. To znamená, že potom ty prostředky byly vráceny.“ Proto z nich tedy nemusel prý platit daně.

Jeho advokát Radek Ondruš nyní k rozsudku pouze řekl, že se proti němu odvolali a dále ho nebudou komentovat.

Jana Klímová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme