Ústavní soud odmítl stížnost exšéfa Čepra. Trestní stíhání označoval za neprofesionální

Bývalý generální ředitel státního podniku Čepro Tomáš Kadlec neuspěl s ústavní stížností v kauze daňového úniku. Dostal sedmiletý souhrnný trest, který zahrnuje i dřívější odsouzení za porušení povinnosti při správě majetku státního distributora paliv. Ústavní soud rozhodoval nedávno bez veřejného jednání, usnesení zpřístupnil ve své databázi. Zabýval se jen kauzou daňového úniku.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čtyřletý trest vězení pro někdejšího generálního ředitele Čepra Tomáše Kadlece za nevýhodné obchody platí (snímek z roku 2014)

Podle obžaloby Kadlec nepřiznal a nezdanil zhruba 35 milionů korun, které mu přišly na soukromý švýcarský účet v době, kdy šéfoval státnímu distributoru paliv | Foto: Milan Malíček | Zdroj: Právo / Profimedia

Kadlec označil trestní stíhání za absurdní a neprofesionální. Státní zastupitelství podle něj nepředložilo jediný důkaz, který by prokazoval úmysl zkrátit daň nebo legalizovat výnosy z trestné činnosti, což byla původní verze obžaloby. Ústavní soudci ale nenašli důvod k zásahu.

„Ačkoli stěžovatel používá argumentaci odkazem na svá základní práva, vyjadřuje nesouhlas se závěrem obecných soudů o své vině a výši trestu. Stěžovatelem vznesené argumenty již byly podle Ústavního soudu náležitě posouzeny obecnými soudy,“ stojí v usnesení.

Škoda přes 260 milionů

Podle obžaloby Kadlec nepřiznal a nezdanil zhruba 35 milionů korun, které mu přišly na soukromý švýcarský účet v době, kdy šéfoval státnímu distributoru paliv. Muž vinu popíral. Tvrdil, že peníze byly půjčka na jeho podnikatelský záměr a později je vrátil, takže je nemusel danit.

Bývalý šéf státního Čepra Kadlec dostal sedmiletý trest. Soud ho potrestal i za daňový únik

Číst článek

Kadlec, který v minulosti vedl Národní bezpečnostní úřad a působil i v Bezpečnostní informační službě, má Čepru podle dřívějšího rozsudku nahradit i škodu 260 milionů korun s úroky za nevýhodné obchody.

Spolu s dalším bývalým manažerem Čepra Alexandrem Houškou dostali čtyřleté tresty vězení za porušení povinnosti při správě majetku státního distributora paliv.

Čepro podle soudů od listopadu 2003 do září 2005 levně prodávalo pohonné hmoty firmě Czech Energospace a obratem je draze kupovalo zpátky, přičemž se vzdávalo marží a zisků. Trestní stíhání začalo v roce 2009, třikrát byli oba muži částečně zproštěni, vždy však zasáhla vyšší instance.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme