Nepozornost při řízení je jednou z hlavních příčin nehod, říká šéf dopravní policie Tomáš Lerch

Nedostatečná pozornost za volantem byla loni příčinou každé páté nehody. Policejní statistiky ukázaly, že se v roce 2018 nepozornost řidičů podepsala pod více než 17 tisíci nehod. Řidiči za volantem například telefonovali nebo posílali sms zprávy. Šéf dopravní policie Tomáš Lerch přímo v provozu vysvětlil, proč i sebemenší nepozornost, například ladění rádia či přepínání klimatizace, může mít tragické následky.

Seriál Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Co se týče mobilního telefonu, tam je samostatná právní kvalifikace, která jasně říká, že nesmím držet a manipulovat hovorovým či záznamovým zařízením,“ říká přímo v městském provozu Tomáš Lerch.

K porušení předpisů stačí na mobilu přepnout na přední kameru. V takovém případě už by se jednalo o nevěnování se řízení. „Nějakým způsobem už totiž manipuluji se záznamovým či hovorovým zařízením, což je přesně telefon, který zde máme umístěn. Manipulace odvádí pozornost řidiče a samozřejmě i krátká ztráta pozornosti může vést k dopravní nehodě,“ vysvětluje Lerch.

„Jsem povinen věnovat se plně řízení, to znamená, že moje pozornost by neměla být odváděna, byť letmým pohledem na ten velký displej. Proto ty základní ovládací prvky, které potřebuji k jízdě, jsou zpravidla umístěny na volantu samotném,“ říká šéf dopravní policie. Řidiči také často bourají kvůli nesprávnému otáčení nebo couvání.

Luděk Hubáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme