Zemřel Tomáš Lom, jeden z posledních veteránů, kteří sloužili u RAF. Bylo mu 96 let

Zemřel válečný veterán Tomáš Lom. Informoval o tom Deník N. Prvního srpna by oslavil své 97. narozeniny. Lom sloužil za druhé světové války u britského královského letectva. Jeho smrtí přišla naše země o jednoho z posledních veteránů RAF.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lom sloužil za druhé světové války u britského královského letectva | Foto: Ian Willoughby | Zdroj: Český rozhlas

Tomáš Lom se narodil v roce 1924 do židovské rodiny. Jeho rodné jméno bylo Löwenstein. S otcem uprchl do Velké Británie jen pár dní před nacistickou invazí v roce 1939.

Hrozně jsem chtěl dát Němcům lekci. A měl jsem štěstí jako prase, vzpomíná veterán RAF Tomáš Lom

Číst článek

Ve Velké Británii následně odmaturoval a nastoupil na Glasgowskou univerzitu. Jakmile dovršil osmnácti let, přihlásil se k armádě. Jeho snem bylo dostat se do letectva. V roce 1944 se jako devatenáctiletý stal pilotem v RAF, kde do konce války sloužil.

„Jeho poválečný osud nebyl spjatý s vojenskou kariérou. V Glasgow studoval matematiku a fyziku. V tomhle duchu pokračoval v Československu, kde se zapsal na Matematicko-fyzikální fakultu. Byl vědcem,“ přiblížil život Tomáše Loma Michal Šmíd z Paměti národa ve vysílání Radiožurnálu.

Lom byl několik let členem KSČ, po období pražského jara a následných prověrkách byl ovšem ze strany vyloučen. To částečně ovlivnilo jeho možný kariérní růst, nadále se ale věnoval vědecké praxi v podniku Tesla. 

V prosinci minulého roku vrátil Lom prezidentovi Miloši Zemanovi pamětní list k výročí osvobození Československa. Na facebooku své rozhodnutí odůvodnil tím, že se podle něj hlava státu chová vlastizrádně ve prospěch protivníku České republiky. „Nevěděli jsme, že to chystá, ale s ohledem na jeho deklarovaný životní názor nás to tolik nepřekvapilo,“ přiznal Šmíd.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme