Petříček: Prezidentovi jsem trnem v oku kvůli tendru na Dukovany či odmítání neschválených vakcín

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) si za svou prací stojí, případné výměny ve vládě, které v úterý navrhl prezident Miloš Zeman, jsou podle něj jasně dány koaliční smlouvou. Petříček míní, že je Zemanovi trnem v oku kvůli upozorňování na bezpečnostní rizika tendru na stavbu bloku v jaderné elektrárně Dukovany či odmítání očkování necertifikovanými ruskými či čínskými vakcínami.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Petříček | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Zeman chce odvolání Blatného a Storové kvůli jejich postoji k ruské vakcíně Sputnik V. Jejím odmítáním podle něj nesou odpovědnost za úmrtí lidí v Česku na covid-19. V rozhovoru kritizoval i Petříčka, ke kterému má výhrady dlouhodobě.

Prezident chce, aby premiér odvolal ministry Blatného a Petříčka. Vadí mu i šéfka ústavu pro kontrolu léčiv

Číst článek

„Chápu to tak, že jsem trnem v oku proto, že upozorňuji na bezpečnostní rizika tendru na dostavbu Dukovan a odmítám očkování lidí necertifikovanými ruskými či čínskými vakcínami. Za svou prací si stojím a výměny ve vládě jsou jasně dány koaliční smlouvou,” řekl Petříček.

Už dříve uvedl, že vůči rizikovým uchazečům by měla být bezpečnostní výjimka uplatněna hned na začátku tendru na stavbu nového bloku v Dukovanech.

„Pan premiér ani předseda (ČSSD Jan) Hamáček se mnou o tom nehovořili,” doplnil později ministr.

Výběrové řízení

Mezi možnými uchazeči dukovanského tendru jsou podle dostupných informací ruský Rosatom, čínská společnost CGN, severoamerická společnost Westinghouse, francouzská EdF a jihokorejská firma KHNP.

Vládní zmocněnec pro jádro: přes odpor opozice nemá smysl tendr na Dukovany spouštět

Číst článek

Vicepremiér a ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) připustil, že výběrové řízení bude pravděpodobně bez čínského zájemce, upravily by se tak některé varianty možných scénářů. Mezi ty patří pozvání tří uchazečů ze zemí Evropské unie a NATO bez Číny i Ruska.

Dále doplnění tří zemí o Rusko, které by se stalo subdodavatelem některé části stavby, nebo pozvání všech čtyř účastníků. Další variantou pak bylo odložení výběrového řízení až po letošních sněmovních volbách.

Odvolání Petříčka?

Zeman řekl, že nebude podporovat Petříčkovu kandidaturu na předsedu ČSSD. Ministry prezident odvolává podle ústavy na návrh předsedy vlády. S odvoláním Petříčka by musela souhlasit podle koaliční smlouvy sociální demokracie. „Myslím, že předseda Hamáček bude preferovat zájmy našeho státu před úzkými stranickými zájmy,” poznamenal Zeman. Odvolání Petříčka považuje za reálné.

Odejít by podle něj měli také ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) nebo ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Irena Storová.

Vicepremiér Hamáček v úterý odkázal na dosavadní praxi, kdy o obsazení svých ministerstev rozhodují ANO a ČSSD podle vlastního uvážení. Pokud by měl výhrady k Petříčkovi, sdělil by mu je, řekl.

Zeman prosazuje, aby Česko při očkování využilo ruské i čínské vakcíny. Blatný požaduje, aby byly vakcíny schváleny v rámci Evropské unie, stejně jako ostatní nyní využívané očkovací látky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme