Petříček navrhne uvolnění až deseti milionů korun na humanitární pomoc Číně, diplomaty stahovat nechce

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) navrhne v pondělí vládě uvolnit až deset milionů korun na nákup zdravotnických pomůcek jako humanitární pomoc Číně kvůli šíření nového koronaviru. Na twitteru v neděli uvedl, že do akce chce zapojit i české firmy.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Petříček

Podle ministra Petříčka zatím Česko nepřistoupilo ke stažení diplomatů z Číny | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Reakce ministra zahraničí přichází den poté, co premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že Česko nemá možnosti, jak vyhovět čínské žádosti o humanitární pomoc, protože zdravotnické pomůcky potřebuje pro sebe.

Petříček na sociální síti uvedl, že dopoledne mluvil s čínským velvyslancem v Praze Čang Ťien-minem o humanitární pomoci.

Žádost čínského velvyslance tlumočila hlavní hygienička Eva Gottvaldová. Babišova následná slova vyvolala kritiku některých politiků i dalších uživatelů na sociálních sítích. Babiš později uvedl, že Česko poskytne Číně finanční pomoc a vyzve humanitární organizace k pořádání sbírek.

Petříček uvedl v pořadu Partie televize Prima, že Česko zatím kvůli koronaviru nepřistoupilo ke stažení diplomatů z Číny. „S ambasádou jsme průběžně v kontaktu, s velvyslancem mluvím několikrát denně,“ řekl v pořadu předtočeném ve čtvrtek. Česká diplomacie podle něj chce, aby velvyslanectví zůstalo v plném provozu, rodinní příslušníci diplomatů ale v Číně být nemusí. „Doporučili jsme jim, aby se vrátili do Evropy," dodal Petříček.

Trumpův plán

Petříček se v pořadu Partie vyjádřil také k blízkovýchodnímu plánu, který tento týden představil americký prezident Donald Trump. Ministr zahraničí ho považuje za impulz, který jde ale v některých oblastech proti proudu.

Trumpův plán je proizraelský, Palestina ale může zůstat sama. Už není téma číslo jedna, říká analytička

Číst článek

„Já jsem rád, že po třech letech spekulací o tomto plánu aspoň víme, s čím Spojené státy přicházejí,“ uvedl.

Dodal, že plně podporuje shodu EU, která trvá na řešení se dvěma státy, které bude respektovat mezinárodní právo a rezoluce OSN. „Návrh jde proti proudu v řadě oblastech. Je v rozporu třeba s mezinárodními rezolucemi. Otázka je, jestli je to cesta k dvoustátnímu řešení.“

V posledních šesti letech nebyl dosažen v jednání žádný pokrok, usmíření je podle Petříčka nutné hledat mezi oběma stranami i v rámci palestinského tábora.

Palestinské hlavní město má vzniknout v Abú Dísu, vesnici přiléhající k Jeruzalému. Někdejší ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) k tomu dříve řekl, že pro Palestince to je stejné, jako kdyby hlavním městem českého státu byla Chuchle a Praha by patřila někomu jinému. Petříček s příměrem souhlasí. „Budoucnost Jeruzaléma není možné řešit na jeho okraji někde v Chuchli,“ dodal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme