Petříček navrhne uvolnění až deseti milionů korun na humanitární pomoc Číně, diplomaty stahovat nechce

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) navrhne v pondělí vládě uvolnit až deset milionů korun na nákup zdravotnických pomůcek jako humanitární pomoc Číně kvůli šíření nového koronaviru. Na twitteru v neděli uvedl, že do akce chce zapojit i české firmy.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle ministra Petříčka zatím Česko nepřistoupilo ke stažení diplomatů z Číny | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Reakce ministra zahraničí přichází den poté, co premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že Česko nemá možnosti, jak vyhovět čínské žádosti o humanitární pomoc, protože zdravotnické pomůcky potřebuje pro sebe.

Petříček na sociální síti uvedl, že dopoledne mluvil s čínským velvyslancem v Praze Čang Ťien-minem o humanitární pomoci.

Žádost čínského velvyslance tlumočila hlavní hygienička Eva Gottvaldová. Babišova následná slova vyvolala kritiku některých politiků i dalších uživatelů na sociálních sítích. Babiš později uvedl, že Česko poskytne Číně finanční pomoc a vyzve humanitární organizace k pořádání sbírek.

Petříček uvedl v pořadu Partie televize Prima, že Česko zatím kvůli koronaviru nepřistoupilo ke stažení diplomatů z Číny. „S ambasádou jsme průběžně v kontaktu, s velvyslancem mluvím několikrát denně,“ řekl v pořadu předtočeném ve čtvrtek. Česká diplomacie podle něj chce, aby velvyslanectví zůstalo v plném provozu, rodinní příslušníci diplomatů ale v Číně být nemusí. „Doporučili jsme jim, aby se vrátili do Evropy," dodal Petříček.

Trumpův plán

Petříček se v pořadu Partie vyjádřil také k blízkovýchodnímu plánu, který tento týden představil americký prezident Donald Trump. Ministr zahraničí ho považuje za impulz, který jde ale v některých oblastech proti proudu.

Trumpův plán je proizraelský, Palestina ale může zůstat sama. Už není téma číslo jedna, říká analytička

Číst článek

„Já jsem rád, že po třech letech spekulací o tomto plánu aspoň víme, s čím Spojené státy přicházejí,“ uvedl.

Dodal, že plně podporuje shodu EU, která trvá na řešení se dvěma státy, které bude respektovat mezinárodní právo a rezoluce OSN. „Návrh jde proti proudu v řadě oblastech. Je v rozporu třeba s mezinárodními rezolucemi. Otázka je, jestli je to cesta k dvoustátnímu řešení.“

V posledních šesti letech nebyl dosažen v jednání žádný pokrok, usmíření je podle Petříčka nutné hledat mezi oběma stranami i v rámci palestinského tábora.

Palestinské hlavní město má vzniknout v Abú Dísu, vesnici přiléhající k Jeruzalému. Někdejší ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) k tomu dříve řekl, že pro Palestince to je stejné, jako kdyby hlavním městem českého státu byla Chuchle a Praha by patřila někomu jinému. Petříček s příměrem souhlasí. „Budoucnost Jeruzaléma není možné řešit na jeho okraji někde v Chuchli,“ dodal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme