Petříček by nehlasoval pro vládní usnesení kritizující evropskou rezoluci o střetu zájmů. Je prý zbytečné

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) by nehlasoval pro usnesení vlády kritizující rezoluci Evropského parlamentu k možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). V nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce řekl, že vládní usnesení nepřispívá k budování české pozice před hlasováním o víceletém finančním rámci EU, který bude schvalovat i Evropský parlament.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zahraničí Tomáš Petříček a premiér Andrej Babiš

Petříček v neděli řekl, že by pro usnesení nehlasoval ani po prostudování návrhu, usnesení vlády považuje za zbytečné. | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: ČTK

Podle nezávazné rezoluce, kterou EP schválil v polovině června, český premiér zpochybňuje nezávislý výkon své funkce, neboť se podílí na rozhodování o penězích z rozpočtu EU a zároveň kontroluje holding Agrofert.

‚Naši sousedé ví, že se jedná o lokální problém.‘ Petříček nečeká další restrikce pro české turisty

Číst článek

Babiš toto tvrzení dlouhodobě odmítá s argumentem, že Agrofert vložil do svěřenských fondů a nemá na něj vliv. Česká vláda v pondělí části rezoluce kritizovala kvůli tomu, že se podle ministrů pokouší zasahovat do vnitřních záležitostí ČR.

Při jednání vlády se Petříček a ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) hlasování zdrželi, oba to tehdy zdůvodnili tím, že text usnesení dostali na poslední chvíli a neměli možnost si ho prostudovat. Petříček v neděli řekl, že by pro usnesení nehlasoval ani po prostudování návrhu, usnesení vlády považuje za zbytečné.

Ministr zahraničí upozornil, že vládní usnesení nepřispívá budování české pozice před schvalováním finančního rámce EU na roky 2021 až 2027. Na podobě finančního rámce se musejí dohodnout lídři EU, následně ho schvaluje i Evropský parlament. Podle Petříčka spor vlády s parlamentem nenahrává tomu, aby europoslanci podpořili priority, které Česko ve finančním rámci bude mít.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme