Ministr Petříček jednal na Hradě s prezidentem. Probírali vztahy s Čínou i ekonomickou diplomacii

O otevření Českého domu v Bratislavě nebo o plánu zahraničních cest jednali v úterý na Pražském hradě prezident Miloš Zeman s ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem (ČSSD). Mluvili také o vztazích s Čínou, sdělil šéf české diplomacie Petříček.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Petříček | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Především jsme řešili otevření Českého domu v Bratislavě nebo plán zahraničních cest s podnikateli v rámci ekonomické diplomacie,“ uvedl ministr.

Otevření Českého domu v hlavním městě Slovenska je projekt, který Zeman dlouhodobě podporuje. V červnu o něm mluvil i s novou slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Český prezident tehdy řekl, že věří v otevření domu do konce roku.

Ministr zahraničí Petříček navštívil Afghánistán, ocenil práci českých vojáků

Číst článek

I ekonomická diplomacie je oblíbeným Zemanovým tématem. Na zahraniční cesty s sebou bere podnikatelské delegace a účastní se jejich ekonomických fór. V nejbližší době se Zeman kromě nedělní pietní akce v Polsku u příležitosti 80. výročí začátku druhé světové války chystá v polovině září na oficiální cestu do Srbska, kde Hospodářská komora plánuje uspořádat Srbsko-české podnikatelské fórum.

„Dotkli jsme se také témat, jako jsou 5G sítě, česko-čínské vztahy s ohledem na fungování mezivládní komise, a omluvil jsem se ze zítřejšího (středečního) přijetí velvyslanců kvůli vládním povinnostem,“ dodal Petříček k úterní schůzce.

Ve středu Zeman na Hradě přijme české velvyslance, kteří jsou tento týden v Česku na každoroční poradě. Petříček se hradní akce nezúčastní, protože poletí s premiérem Andrejem Babišem (ANO) na zasedání vlád ČR a Polska do Varšavy.

Zeman a Petříček mají na některé otázky české zahraniční politiky odlišný pohled. Prezident například opakovaně požaduje přesun české ambasády v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma, česká vláda je ale proti. Zeman také ministra zahraničí loni kritizoval za úpravu seznamu klíčových ambasád. Několikrát dal najevo, že personální výměně na postu ministra zahraničí by Babišovi nebránil.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme