‚Poslíček s nedostatkem zkušeností‘. Část opozice kritizuje nového kandidáta ČSSD do čela zahraničí

Předseda ODS Petr Fiala je rád, že vláda „snad konečně“ našla ministra zahraničí. Názory Tomáše Petříčka z ČSSD ale podle něj nejsou známy. Sociální demokracie podle šéfa TOP 09 Jiřího Pospíšila ve sporu o ministerstvo zahraničí podle očekávání ustoupila premiérovi Andreji Babišovi z ANO a prezidentovi Miloši Zemanovi. Petříčka v úterý navrhl na ministra zahraničí šéf ČSSD Jan Hamáček. Dříve prosazoval europoslance Miroslava Pocheho.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda ODS Petr Fiala (vlevo) a předseda TOP 09 Jiří Pospíšil | Foto: Filip Jadnourek, Český rozhlas/ Michaela Danelová, Český rozhlas | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Na jednu stranu jsem rád, že premiér Babiš a Jan Hamáček snad konečně nalezli nového ministra zahraničí. Na druhou stranu jsem trochu zneklidněn, že tuto funkci má v této rozbouřené době vykonávat člověk bez větších politických zkušeností, jehož názory navíc nejsou veřejnosti známy,“ napsal na twitteru šéf ODS Petr Fiala.

ČSSD už netrvá na Pochem. Na ministra zahraničí navrhuje současného náměstka Petříčka

Číst článek

„Žádné překvapení. Od počátku bylo zřejmé, že to bude ČSSD, kdo ve sporu o ministra zahraničí s Andrejem Babišem a Milošem Zemanem ustoupí. Je to jeden z dalších políčků pro sociální demokracii, a zcela určitě ne poslední,“ uvedl na twitteru předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

Na tiskové konferenci doplnil, že Petříček nemá zkušenosti z exekutivy, a proto reálným ministrem zahraničí bude Babiš. ČSSD podle něj nevybrala osobnost, která by měla respekt v diplomatických kruzích.

Exministr zahraničí Karel Schwarzenberg z TOP 09 označil nominaci Tomáše Petříčka za ponížení české zahraniční politiky.

„Případné jmenování bývalého asistenta pana Pocheho ministrem zahraniční je ostuda a znehodnocení tohoto klíčového ministerstva. Všude na světě jsou ministry zahraničních věcí buď důležití politici, nebo vynikající osobnosti. My tu uspokojujeme pouze ctižádost pražské sociální demokracie,“ reagoval na nominaci Petříčka Schwarzenberg. Petříček je stejně jako Poche členem pražské ČSSD.

U KSČM panovalo překvapení

Místopředseda STAN Vít Rakušan řekl, že s návrhem Petříčka nemá hnutí problém. Kritizoval skutečnost, že ministerstvo zahraničí dlouho nemělo plnohodnotného ministra, podle něj to Česku škodilo. „Zahraniční politika potřebuje hlavu,“ řekl.

Poche působí na ministerstvu negativně, šéfem resortu zahraničí nebude, prohlásil Babiš

Číst článek

Podle lidovců změna nominace na ministra zahraničí nehraje roli. „Pro nás je nepřijatelná vláda, která se opírá o komunisty, taková vláda tady být nemá,“ prohlásil v úterý předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Pro komunisty, kteří tolerují menšinový kabinet ANO a ČSSD, byla nominace Petříčka překvapením. „Pro mě osobně je nepopsanou kartou. Nevím, jaké jsou názory budoucího ministra zahraničí,“ řekl poslanec Leo Luzar z KSČM. Komunisté si podle něj počkají, jaké budou první Petříčkovy reálné kroky při řízení zahraniční politiky.

Hnutí SPD vadí samotná skutečnost, že ministerstvo zahraničí vede ČSSD. „Nemají žádnou koncepci zahraniční politiky, protože dělají to, co jim řekne Evropská unie,“ řekl o sociální demokracii místopředseda SPD Radim Fiala.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme