Izraelský ministr zahraničí přijal pozvání do Česka. Setká se s Petříčkem

Izraelský ministr zahraničí Gabi Aškenazi přijal pozvání k návštěvě České republiky. Po čtvrtečním telefonickém jednání se svým izraelským protějškem to oznámil šéf české diplomacie Tomáš Petříček (ČSSD) na svém facebookovém účtu. S Aškenazim jednal také o společném zasedání vlád obou zemí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zahraničí Tomáš Petříček | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Vztahy mezi Českem a Izraelem koncem května poznamenal článek, ve kterém Petříček a jeho dva předchůdci v ministerské funkci kritizovali izraelské plány na anexi židovských osad na Západním břehu Jordánu.

Filip: Máme seznam bodů, které bychom nepodpořili, pokud premiér neodvolá ministra Petříčka

Číst článek

Pozvání do Prahy přijal ministr Aškenazi podle Petříčka s radostí. „Řešili jsme i společné zasedání našich vlád. Chceme také posílit spolupráci EU a Izraele,“ dodal k obsahu telefonátu šéf české diplomacie. Termín návštěvy svého izraelského protějšku ale neoznámil.

Server Lidovky.cz v pátek napsal, že kvůli kritice anexe osad byl minulý týden zrušen telefonní hovor mezi Petříčkem a Aškenazim. Český ministr zahraničí v něm chtěl popřát svému izraelskému protějšku k nedávnému jmenování do funkce.

Dlouhodobá pozice

Petříček a jeho předchůdci Lubomír Zaorálek (ČSSD) a Karel Schwarzenberg (TOP 09) publikovali 23. května v deníku Právo článek, ve kterém kritizovali izraelské plány na anexi židovských osad na Západním břehu Jordánu. Záměr by podle nich byl porušením mezinárodního práva a do budoucna by vyloučil vytvoření samostatného palestinského státu. Článek kritizovali prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš (ANO) a některé organizace. Textem se bude 17. června zabývat také Poslanecká sněmovna.

I just got off the phone with the new Israeli Foreign Minister. @גבי אשכנזי - Gabi Ashkenazi gladly accepted my invitation to #Prague. Our discussion also touched on joint meetings of our governments. We also want to strengthen cooperation between the #EU 🇪🇺 and #Israel. 🇨🇿🇮🇱

14:48 – 04. 06. 2020

7 46

Minulé úterý jednal Petříček s izraelským velvyslancem v Česku Danielem Meronem. „Hovořili jsem s panem velvyslancem, že novinový článek, který jsme s kolegy vydali, vychází z naší dlouhodobé pozice, která je postavena na respektování mezinárodního práva, s jehož porušením máme sami neblahé zkušenosti,“ sdělil médiím po jednání Petříček. Izraelského velvyslance rovněž ubezpečil, že na přátelských vztazích mezi oběma státy se nic nemění a Česko má nadále zájem na jejich rozvoji.

Izraelská vláda má v červenci zahájit debatu o případném připojení židovských osad k Izraeli, což by znamenalo anexi tohoto území. Palestinci a mnoho zemí považují židovské osady, které Izrael od roku 1967 vybudoval na Západním břehu Jordánu, za nelegální z pohledu Ženevské konvence, která zakazuje výstavbu na území zabraném během války. Izrael argumentuje svými bezpečnostními potřebami a rovněž biblickým odkazem na historické židovské území, jež se nachází na dnešním Západním břehu Jordánu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme