Petříček by se mohl stát ministrem na konci příštího týdne, oznámil Babiš po schůzce s prezidentem

Prezident Miloš Zeman přijme ve čtvrtek odpoledne na Pražském hradě kandidáta sociální demokracie na ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD). Na twitteru to uvedl mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Předpokládá se, že prezident Petříčka jmenuje ministrem koncem příštího týdne, řekl novinářům po úterním večerním jednání s hlavou státu v Lánech premiér Andrej Babiš (ANO).

Lány (Aktualizováno: 22:55 2. 10. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Petříček z ČSSD | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí

„Jmenování se předpokládá koncem příštího týdne,“ sdělil Babiš novinářům po zhruba hodinu a čtvrt dlouhém rozhovoru u večeře s prezidentem. Zeman se s Petříčkem podobně jako s předchozími nováčky ve vládě chystá před jmenováním sejít. Ovčáček na twitteru upřesnil, že schůzka se odehraje ve čtvrtek v 15:00.

Pocheho funkce zanikne po jmenování nového ministra, oznámil náměstek Petříček

Číst článek

Diplomacii nyní vede souběžně s ministerstvem vnitra předseda ČSSD Jan Hamáček, protože Zeman v červnu odmítl kvůli svým výhradámjmenovat kandidáta ČSSD Miroslava Pocheho. Hamáček původně trval na Pochem, ale v září místo něj navrhl Petříčka. Prezident minulý týden řekl, že Petříček má pro funkci slušné kvalifikační předpoklady.

Babiš se s Petříčkem sešel v úterý ráno. Za důležité potom označil to, že od Petříčka dostal příslib, že s jeho jmenováním zanikne v Černínském paláci funkce politického tajemníka, kterou zastává Poche.

„Předpokládá se, že se pan Poche vrátí do Evropského parlamentu a nebude působit na ministerstvu zahraničí, pan Petříček mi to potvrdil,“ uvedl Babiš po schůzce se Zemanem.

S hlavou státu v úterý hovořil premiér také o Zemanových návštěvách v Německu a Olomouckém kraji. Mluvili i o mýtném systému či situaci v Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC).

Situace v institutu byla napjatá po červnovém odvolání jeho ředitele Vladimíra Maříka. Z čela CIIRC ho sesadil rektor ČVUT Vojtěch Petráček s odůvodněním, že Mařík nepřispívá k vzájemné spolupráci fakult a ústavů ČVUT.

‚Potřebujeme kompletní vládu.‘ Babiš navrhl Zemanovi jmenovat Petříčka ministrem zahraničí

Číst článek

Mařík a jeho příznivci označili odvolání za odplatu za Maříkova nelichotivá slova vůči škole, která zazněla v dokumentu České televize. Proti Maříkovu odvolání protestovali zaměstnanci institutu. Kritizoval ho i Babiš, který vyjádřil naději, že rektor ČVUT své rozhodnutí změní.

Mezi další témata schůzky v Lánech patřil kanál Dunaj-Odra-Labe, jehož stavbu Zeman dlouhodobě prosazuje, nebo chystané oslavy ke 100 letům od vzniku Československa, dodal Babiš.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme