Petříček si kvůli vpádu do Sýrie pozve na kobereček tureckého velvyslance. Zastává diplomatické řešení

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) si kvůli turecké ofenzivě v Sýrii v pondělí předvolá tureckého velvyslance. Uvedl to na twitteru. Před pondělním odletem na radu ministrů zahraničních věcí Evropské unie také zopakoval, že je pro diplomatické řešení.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zahraničí Tomáš Petříček | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„V pondělí si předvolám tureckého velvyslance a poletím řešit situaci v Sýrii s celou EU. Jsem pro diplomatické řešení,“ napsal Petříček.

Damašek pošle na Kurdy ovládaný sever Sýrie armádu. Asadovi vojáci tam mají ‚čelit turecké agresi‘

Číst článek

Ve čtvrtek po schůzce ústavních činitelů na Pražském hradě, které se zúčastnil, ministr řekl, že Česko podporuje společnou reakci EU, která tureckou vojenskou operaci na severovýchodě Sýrie odsoudila. Vyslovil také obavy o dopady ofenzivy na civilní obyvatele.

Turecko zahájilo operaci v příhraničí Sýrie ve středu. Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker poté vyzval Ankaru k zastavení vojenské akce, Francie tureckou ofenzivu odsoudila a spolu s Británií a dalšími evropskými zeměmi svolala Radu bezpečnosti OSN. Ta se ale na svém čtvrtečním zasedání na společném prohlášení k turecké ofenzivě neshodla.

Český premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli po schůzce expertního týmu prezidenta Miloše Zemana na zámku v Lánech před novináři tureckou operaci v Sýrii znovu odsoudil. Evropa podle něj kromě výzev a odsouzení vojenské akce neudělala nic.

Sám Babiš koncem září plán tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana na vytvoření „bezpečnostní zóny“ na severu Sýrie podpořil. Po tureckém vpádu na Kurdy ovládaná území napsal, že „součástí toho ale nikdy nebyla diskuse o vojenské okupaci severovýchodu Sýrie.“

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme