Ministra Petříčka zbrzdilo špatné počasí v Kyjevě. Na Ukrajinu odletí až v pondělí

Odlet šéfa české diplomacie Tomáše Petříčka na návštěvu Ukrajiny, původně plánovaný na nedělní odpoledne, zkomplikovalo nepříznivé počasí v Kyjevě. Ministr tak má odletět v pondělí časně ráno. Ministerstvo zahraničí v předvečer návštěvy uvedlo, že mezi hlavní témata rozhovorů bude patřit podpora územní jednoty a suverenity Ukrajiny, podpora reforem a česko-ukrajinské vztahy.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD)

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

V pondělí se má setkat s prezidentem Petrem Porošenkem, svým protějškem Pavlem Klimkinem, místopředsedkyní vlády Ivannou Klympušovou-Cincadzeovou, místopředsedkyní parlamentu Irynou Heraščenkovou či představiteli krymských Tatarů, protestujících proti ruské anexi ukrajinského poloostrova Krym.

Petříček v úterý navštíví i východ Ukrajiny, včetně přístavu Mariupol, který zasáhlo omezení lodního provozu ze strany Ruska v klíčovém Kerčském průlivu mezi Černým a Azovským mořem.

Petříček doporučil čínskému velvyslanci, aby z facebooku smazal příspěvek o schůzce s Babišem

Číst článek

Zde se loni v listopadu také stal incident, při kterém Rusové střelbou zranili ukrajinské námořníky, zajali je a zmocnili se tří lodí ukrajinského vojenského námořnictva. Petříček počítá se společným prohlášením na toto téma s dánským kolegou, který také bude v Mariupolu.

Česko podporuje Ukrajinu

„Česká republika podporuje Ukrajinu, ukrajinskou svrchovanost a územní celistvost. Tuto podporu chceme vyjádřit i na místě. Zároveň ale chceme hovořit i o příležitostech v prohlubování ekonomické spolupráce našich dvou zemí. Ukrajina je 20. nejvýznamnější obchodní partner České republiky. Je tam hodně příležitostí pro naše podnikatele, zároveň ale chceme hovořit i o některých otázkách, a to i minulosti. Je to téma stále živé a měli bychom najít cestu, jak se s tím vypořádat,“ řekl ministr českým novinářům na letišti.

Petříček už dříve uvedl, že by chtěl s ukrajinskými představiteli mluvit také o ukrajinském zákoně, který rozšiřuje řady válečných veteránů, jimž přísluší sociální výhody, o takzvané banderovce. Jde o někdejší příslušníky Ukrajinské povstalecké armády (UPA), ozbrojené složky Organizace ukrajinských nacionalistů Stepana Bandery. UPA za druhé světové války na některých místech Ukrajiny spolupracovala s Němci, jinde s nimi bojovala. Někteří členové UPA se podíleli na vyvražďování Židů, Poláků a volyňských Čechů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme