Tomáš Pitr: O Unipetrol jsem zájem neměl

Podnikatel Tomáš Pitr se důrazně ohradil proti tomu, že měl být iniciátorem schůzek mezi bývalým šéfem premiérova kabinetu Zdeňkem Doleželem a polským lobbistou Jackem Spyrou, na které si Doležel údajně řekl o úplatek slovy "pět na stole v českých".

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Pitr | Zdroj: ČTK

Pitr, který byl loni v listopadu nepravomocně odsouzen k osmi a půl letům vězení, to prohlásil před sněmovní vyšetřovací komisí ke kauze Unipetrol.

Úplatkářská aféra zpochybnila transparentnost prodeje petrochemického holdingu. Pitr je spojován se společností Setuza a zejména Seta. Ta chtěla získat některé divize Unipetrolu jako český partner polské skupiny PKN Orlen, která nakonec podle rozhodnutí bývalé vlády Vladimíra Špidly zvítězila ve výběrovém řízení. Poláci se ale ještě před tím dohodlii s konkurentem Sety, firmou Agrofert podnikatele Andreje Babiše.

Premiér Jiří Paroubek nedávno prohlásil, že schůzku mezi Doleželem a Spyrou zorganizoval právě Pitr, aby poškodil Agrofert. Pitr to ale odmítá s tím, že o Unipetrol ztratil zájem už před dvěma roky: "I z toho důvodu jsem tu nabídku o ten údajný úplatek odmítl, protože jsem už o Unipetrol neměl zájem."

Podobný názor jako Paroubek má i předseda komise Pavel Hojda z KSČM. Její členové dnes vyslýchali i ministra průmyslu a obchodu Milana Urbana. Podle něho byla privatizace Unipetrolu zcela průhledná: "Posoudila to i Evropská komise, což je 25 komisařů, a když říká, že je to správně, tak já nevím, proč někdo v České republice - myslím opozici - neustále tento proces zpochybňuje."

Milan Kopp, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme