Padlého vojáka povýšil ministr obrany Metnar na štábního praporčíka a udělil mu Kříž obrany státu

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) povýšil Tomáše Procházku, který v pondělí padl v Afghánistánu, in memoriam na štábního praporčíka a udělil mu Kříž obrany státu. Uvedl to na twitteru. Státní vyznamenání k letošnímu 28. říjnu pravděpodobně vzhledem k časové blízkosti slavnostního ceremoniálu na Pražském hradě neobdrží.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Procházka, který zahynul 22. října 2018 v Afghánistánu po útoku afghánského vojáka. | Foto: Armáda ČR

„Dnes (ve středu) jsem Tomáše Procházku, který se stal obětí pondělního útoku v Shindandu, in memoriam povýšil do hodnosti štábního praporčíka a udělil mu Kříž obrany státu. Čest jeho památce!“ uvedl Metnar.

Procházka zemřel v pondělí na základně Šindánd v afghánské provincii Herát po střelbě afghánského vojáka. Dva další čeští vojáci byli zraněni.

Zdravotní stav vojáků, kteří podstoupili operace v Afghánistánu, se lepší. Vrátit by se mohli do konce týdne

Číst článek

Pro českou armádu to je druhá ztráta na životech od začátku srpna, kdy po útoku sebevražedného atentátníka zahynuli tři vojáci. Metnar je tehdy povýšil in memoriam na štábní praporčíky a udělil jim nejvyšší resortní vyznamenání Kříž obrany státu.

Trojici vojáků padlých na počátku srpna chce prezident Miloš Zeman v neděli udělit medaili Za hrdinství. Procházku pravděpodobně letos mezi vyznamenané nezahrne.

„Je nutné si uvědomit, že rodina českého vojáka, který padl v Afghánistánu, nyní prožívá hluboký zármutek, řeší bolestivou otázku posledního rozloučení a účast na ceremoniálu v tak krátkém čase po tragické události by byla pro ni mimořádně přetěžká,“ sdělil Ovčáček.

och Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme