Psi kynologa zabitého v Afghánistánu budou převezeni do Česka, později je přidělí novému psovodovi

Dva psi, kteří byli v péči zabitého českého armádního kynologa, rotného Tomáše Procházky, budou v následujících dnech transportováni zpátky do České republiky. Po socializaci budou přiděleni novému psovodovi. Serveru iROZHLAS.cz to potvrdila mluvčí české armády Magdalena Dvořáková.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Armádní kynolog Tomáš Procházka | Foto: Facebookový profil Tomáše Procházky

„Psi budou převezeni do Centra vojenské kynologie v Chotyni, kde prve projdou veterinární prohlídkou a následně budou umístěni na pracoviště doplňování a péče pro služební psy. Po pobytu v karanténě, který bude trvat zhruba 28 dnů, budou následně přiděleni novému psovodovi,“ popisuje další Dvořáková.

Kynolog se dvěma dětmi. Padlý voják bude povýšen in memoriam na štábního praporčíka

Číst článek

Po tomto procesu se po socializaci vrátí zpět do služeb Armády ČR. Podle mluvčí jde v takovém případě o standardní postup, pokud pes ztratí svého psovoda.

Armáda neuvedla přesně, zda byli v okamžiku smrti rotného Procházky na korbě Toyoty Hilux oba psi:

„To nemůžu potvrdit, protože nevím, jestli byl jeden nebo oba psi na korbě toho vozidla. Aspoň jeden tam ale byl.“

Rotný Tomáš Procházka zemřel v pondělí na základně Šindánd v afghánské provincii Herát po střelbě afghánského vojáka. Dva další čeští vojáci byli zraněni. Pro českou armádu to je druhá ztráta na životech od začátku srpna, kdy po útoku sebevražedného atentátníka zahynuli tři vojáci.

Centrum vojenské kynologie je zaměřené na výcvik strážních a hlídkových psů a psů na speciální pachové práce - vyhledávání výbušnin, drog a zbraní. Ve výcviku bývá v Chotyni mezi 50 až 80 psy.

jgr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme